Women 4x400 Meter Relay
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 South Plains 3:35.72 1
2 New Mexico 3:39.11 1
3 Cloud County 3:40.20 1
4 Hinds 3:41.40 1
5 Western Texas 3:45.62 1
6 Mesa 3:45.97 1
7 Barton County 3:47.09 1
8 Central Arizona 3:48.26 1
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 New Mexico 3:39.74 1
2 South Plains 3:41.46 2
3 Hinds 3:41.68 2
4 Cloud County 3:41.93 1
5 Barton County 3:44.20 1
6 Mesa 3:47.98 1
7 Central Arizona 3:49.40 2
8 Essex 3:50.11 1
9 Western Texas 3:50.48 2
10 Butler 3:53.91 2
11 Fort Scott 3:58.61 1
12 Indian Hills 4:01.26 2
Men 4x400 Meter Relay
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 South Plains 3:03.31 3
2 Indian Hills 3:03.96 3
3 Meridian 3:07.19 3
4 Barton County 3:08.62 3
5 Iowa Western 3:09.17 3
6 Mesa 3:10.10 2
7 Fort Scott 3:10.67 2
8 Coffeyville 3:10.71 2
9 Cloud County 3:11.19 3
10 Western Texas 3:11.86 2
11 New Mexico 3:11.98 3
12 Iowa Central 3:12.01 2
13 Pima 3:14.71 2
14 Pratt 3:15.63 2
15 Essex 3:18.61 2
16 Hawkeye 3:20.86 1
17 North Iowa Area 3:25.11 1
18 Butler 3:26.75 3
Women 4x800 Meter Relay
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 South Plains 9:19.93 1
2 Mesa 9:42.48 1
3 Butler 9:45.27 1
4 Cloud County 9:47.27 1
5 Southern Idaho 9:47.64 1
6 New Mexico 9:51.51 1
7 Lansing 9:53.43 1
8 Cowley 9:55.45 1
9 North Central Texas 9:59.82 1
10 Hutchinson 10:08.73 1
11 Garden City 11:05.68 1
Men 4x800 Meter Relay
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 South Plains 7:33.54 2
2 Monroe 7:36.19 2
3 Butler 7:37.08 2
4 Mesa 7:39.63 2
5 Iowa Western 7:43.63 2
6 Cloud County 7:43.78 2
7 Paradise Valley 7:45.49 1
8 Iowa Central 7:48.24 1
9 Indian Hills 7:51.81 2
10 Vincennes 7:52.29 1
11 Lansing 7:57.94 1
12 Neosho County 7:58.77 1
13 Coffeyville 8:00.18 1
14 Meridian 8:07.97 1
15 Trinidad State 8:11.30 1
16 Salt Lake 8:18.65 1
Women Heptathlon Overall
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Vanessa Mercera SO Cloud County 5260 1
2 Antonia Sealy SO Iowa Western 5221 1
3 Patience Boahemaa FR Central Arizona 5092 1
4 Ana Couto FR Barton County 4972 1
5 Jacklyn Trice SO Pima 4453 1
6 kayleigh prentiss FR Barton County 4395 1
7 Maliyah Ross FR Mesa 4310 1
8 Jade Jackson SO Iowa Central 4304 1
9 Paige Condon FR Iowa Central 4230 1
10 Amber Simpson FR South Plains 4038 1
11 Carlie Hoppe SO Hawkeye 3127 1
Men Decathlon Overall
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 6987 1
2 Anson Moses SO Cloud County 6666 1
3 Harry Crosby FR South Plains 6476 1
4 Hemon Joseph SO Cloud County 6278 1
5 Aries Scott SO Iowa Central 6205 1
6 Felipe Mentz SO Cowley 6172 1
7 Camron Ventura SO Iowa Central 5824 1
8 Dillon Arvayo FR Pima 5656 1
9 Kyle Bowen SO New Mexico 5424 1
10 Brandon Calmese FR Iowa Western 5147 1
11 Jonathon Hackett FR Southwestern 5143 1
12 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 5114 1
Men Discus Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Brandon Lloyd SO Barton County 65.32m 2
2 Trevor Gunzell FR Coffeyville 61.23m 2
3 Christopher Young FR Barton County 59.68m 2
4 Vincent Ugwoke SO Cloud County 59.37m 2
5 Shakiel Dacres SO Iowa Western 58.47m 2
6 Chrstopher Crawford FR Barton County 58.31m 2
7 Brandon Gayle FR Iowa Western 51.53m 2
8 Denzs Simmonds FR Iowa Western 48.71m 2
9 Donroy Brown SO South Plains 48.25m 2
10 Jean-De Dixon SO Cowley 47.50m 1
11 Mason Harmes SO Vincennes 46.71m 1
12 Lance Blubaugh FR Cowley 45.19m 2
13 Noah Miller SO Mesa 43.49m 1
14 Erick Marchan FR South Plains 42.91m 1
15 Charles Gaither SO South Plains 42.60m 1
16 Evan Smith SO Coffeyville 42.03m 1
17 Mario Garcia-Arroyo SO Cowley 41.04m 1
18 Aanders Weltz SO Bismarck State 40.85m 1
Women Shot Put
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Kelsie Murrell-Ross SO Barton County 15.49m 2
2 Jazmyn James SO Iowa Western 15.15m 2
3 Shakera Williams SO Iowa Western 14.56m 2
4 Treneese Hamilton FR Barton County 14.11m 2
5 Karsten Deakin SO Paradise Valley 13.36m 2
6 Ronelle Plaza SO South Plains 12.90m 1
7 Lexi Wood SO Iowa Central 12.86m 1
8 Shakera Kirk SO Central Arizona 12.82m 2
9 Molly Venteicher SO Southwestern 12.73m 2
10 Beatriz Ferreira FR Garden City 12.60m 2
11 Tamara Thompson FR Cloud County 12.30m 1
12 Efe Latham SO Barton County 12.27m 1
13 Catherine Green FR South Plains 12.09m 1
14 Serena Degollado SO Garden City 11.54m 1
15 Madison Stepanik FR Cuyahoga 10.83m 1
Men 110 meter Hurdles
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Sharvis Simmonds FR Central Arizona 13.62 1 -0.9
2 Joel Nyatusah SO Iowa Central 13.84 1 -0.9
3 Rahyme Christian SO Iowa Western 14.09 1 -0.9
4 Diego Andres-Dougan FR Cowley 14.10 1 -0.9
5 Dishaun Lamb FR South Plains 14.16 1 -0.9
6 C.J. McFerrin SO Indian Hills 14.27 1 -0.9
7 Kamijah Carter SO Iowa Central 14.31 1 -0.9
8 Che Saunders SO New Mexico 14.42 1 -0.9
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Sharvis Simmonds FR Central Arizona 13.67 2 0.3
2 Joel Nyatusah SO Iowa Central 13.80 2 0.3
3 Justin Guy SO South Plains 13.84 1 1.9
4 Diego Andres-Dougan FR Cowley 13.93 3 2.2
5 Dishaun Lamb FR South Plains 13.94 3 2.2
6 Rahyme Christian SO Iowa Western 14.02 2 0.3
7 Che Saunders SO New Mexico 14.09 3 2.2
8 Kamijah Carter SO Iowa Central 14.13 3 2.2
9 C.J. McFerrin SO Indian Hills 14.19 3 2.2
10 Devoy Pinnock SO Barton County 14.25 1 1.9
11 Jalen McGee SO Barton County 14.29 1 1.9
12 Mario Paul FR Fort Scott 14.31 1 1.9
13 Donyea Jarmon SO Fort Scott 14.44 2 0.3
14 Jeramiah Martin FR Barton County 14.50 1 1.9
15 Miles Fears FR Mesa 14.60 1 1.9
16 Kamar Johnson SO New Mexico 14.62 3 2.2
17 Lanard Harris SO Coffeyville 14.99 2 0.3
18 Brayden Bergkamp FR Dodge City 15.58 2 0.3
Men High Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Kudakwashe Chadenga SO South Plains 2.13m 1
2 Jaivon Harrison SO Bryant & Stratton (WI) 2.10m 1
3 Treydarius Tintinger FR Pima 2.10m 1
4 My'Kell Beck SO Hinds 2.07m 1
5 Etaijen Easter SO Bryant & Stratton (WI) 2.02m 1
5 davi torres FR North Central Texas 2.02m 1
7 Jalen McGee SO Barton County 2.02m 1
7 Paul Rowden FR Iowa Western 2.02m 1
9 Brayden Bergkamp FR Dodge City 1.97m 1
9 Jayden Averhart FR Hinds 1.97m 1
9 Fabian Steene FR North Iowa Area 1.97m 1
9 Braden Colglazier FR Pratt 1.97m 1
13 Braylon Buchanan FR Butler 1.97m 1
13 Tyler Missick SO Iowa Western 1.97m 1
13 Billy Mosnier FR South Plains 1.97m 1
Women High Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Miracle Ailes SO Iowa Western 1.82m 1
2 Vanessa Mercera SO Cloud County 1.76m 1
3 Dayjahney Hibbert SO Highland 1.73m 1
4 jazmine williamson FR Barton County 1.70m 1
4 Daniel Hinds FR New Mexico 1.70m 1
6 Gartasia Crawely FR Coffeyville 1.67m 1
6 Josey Reineman SO Hagerstown 1.67m 1
6 Haleigh Hadley SO Indian Hills 1.67m 1
9 Teagan Meyers FR Sauk Valley 1.67m 1
10 Madelyn Hernandez FR Hutchinson 1.67m 1
11 Shackala Henry FR Cloud County 1.67m 1
11 Amaya Brown SO South Plains 1.67m 1
13 Achol Maywin FR New Mexico 1.62m 1
14 Gabrielle Cook FR Hagerstown 1.62m 1
15 Zamesha Myle SO Central Arizona 1.62m 1
16 kayleigh prentiss FR Barton County 1.62m 1
17 Liberty Limon FR Hutchinson 1.57m 1
17 Jordan Swenson FR North Iowa Area 1.57m 1
Women 100 meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Success Umukoro SO South Plains 11.37 1 1.1
2 Diandrenique Gaines SO Hinds 11.53 1 1.1
3 Tijuanique Morton SO New Mexico 11.56 1 1.1
4 oarabile Tshosa FR Barton County 11.62 1 1.1
5 Jahzara Hart FR Indian Hills 11.63 1 1.1
6 Damazvia Dames SO Fort Scott 11.64 1 1.1
7 Naiya Morgan SO Barton County 11.74 1 1.1
8 Troynelle Miller SO Colby 11.78 1 1.1
9 Brianna Charles SO Hinds 12.00 1 1.1
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Diandrenique Gaines SO Hinds 11.30 2 3.0
2 Success Umukoro SO South Plains 11.32 2 3.0
3 Tijuanique Morton SO New Mexico 11.44 4 2.5
4 Troynelle Miller SO Colby 11.52 3 3.9
5 Damazvia Dames SO Fort Scott 11.52 3 3.9
6 oarabile Tshosa FR Barton County 11.54 1 1.1
7 Naiya Morgan SO Barton County 11.58 4 2.5
8 Brianna Charles SO Hinds 11.59 2 3.0
9 Jahzara Hart FR Indian Hills 11.59 4 2.5
10 Antiana Walsh FR Barton County 11.61 3 3.9
11 Juvonna Cornette SO Central Arizona 11.61 1 1.1
12 Breanna Clarke FR South Plains 11.64 2 3.0
13 Brandy Hall FR South Plains 11.66 3 3.9
14 Ashantai Bollers SO New Mexico 11.67 1 1.1
15 Ese Awusa SO New Mexico 11.68 3 3.9
16 Chaniqua Tonge FR Fort Scott 11.73 1 1.1
17 Lynette Scutari FR Tallahassee 11.74 4 2.5
18 Kiersten Clark SO Hinds 11.75 1 1.1
19 Soniya Jones SO Central Arizona 11.78 4 2.5
20 Jalia Bunn FR Coffeyville 11.79 2 3.0
21 Takiria Brown FR Coffeyville 11.80 2 3.0
22 Zana Ryan SO Mesa 11.80 3 3.9
23 Keyann Wilson SO Fort Scott 11.81 4 2.5
24 Taliyah Lindsey FR Meridian 11.81 1 1.1
25 Sofia Cardozo FR Paradise Valley 12.19 3 3.9
26 Deanna Miller FR Butler 12.24 2 3.0
27 Mikayla Henry FR Pratt 12.43 1 1.1
28 Nevaeh Cole SO Glendale 12.55 4 2.5
29 Keiyah Cole FR State Fair 12.85 4 2.5
Men 100 meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Tapiwanashe Makarawu FR New Mexico 10.05 1 0.6
2 Nazzio John SO Butler 10.11 1 0.6
3 James Dadzie FR Western Texas 10.13 1 0.6
4 Shawn Brown SO Butler 10.22 1 0.6
5 Dapriest Hogans SO Hinds 10.22 1 0.6
6 Tyson Tippett SO Mesa 10.37 1 0.6
7 Almond Small FR Barton County 10.46 1 0.6
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 James Dadzie FR Western Texas 10.04 1 2.0
2 Nazzio John SO Butler 10.06 4 3.7
3 Tapiwanashe Makarawu FR New Mexico 10.09 3 2.4
4 Kimarlie Stewart FR New Mexico 10.11 2 2.4
5 Dapriest Hogans SO Hinds 10.12 3 2.4
6 Shawn Brown SO Butler 10.19 2 2.4
7 Almond Small FR Barton County 10.22 4 3.7
8 Ayomide Oyetunji FR Iowa Central 10.22 5 3.5
9 Tyson Tippett SO Mesa 10.24 5 3.5
10 Sanjay Salmon FR Western Texas 10.27 1 2.0
11 Traunard Folson FR Indian Hills 10.28 1 2.0
12 Zion Campbell FR Iowa Central 10.28 3 2.4
13 Keontae Gaines SO South Plains 10.29 2 2.4
14 Brian Brown SO Fort Scott 10.32 1 2.0
15 Aaron Charles FR Barton County 10.32 3 2.4
16 Joseph Michel FR Pratt 10.35 5 3.5
17 Ray Lee SO Coffeyville 10.36 4 3.7
18 Khamis Hassan SO Mesa 10.39 5 3.5
19 Eddie Craig SO Coffeyville 10.39 4 3.7
19 Dalen Torbert SO Fort Scott 10.39 2 2.4
21 Dominick Brister FR Glendale 10.40 4 3.7
22 Javari Thomas SO Butler 10.41 5 3.5
23 D'Eric Smith SO Indian Hills 10.43 1 2.0
24 Leroy Kamau FR Cloud County 10.43 3 2.4
25 William Perry SO Fort Scott 10.43 4 3.7
26 Noah Lawson FR South Plains 10.45 1 2.0
27 Derrick Harbin SO Northwest Kansas 10.46 3 2.4
28 Joel Aihia SO Jacksonville 10.50 2 2.4
29 Justin Cunningham SO Southwestern 10.50 5 3.5
30 Ousman Jagne SO Mesa 10.52 5 3.5
31 Tajae Francis FR South Plains 10.56 2 2.4
32 La'Tavion Mays FR Jacksonville 10.58 4 3.7
33 Romar Stapleton SO Central Arizona 10.63 1 2.0
34 Deron Roberts SO Hinds 10.69 2 2.4
35 Lopez Lumaine FR Coffeyville 10.69 4 3.7
36 Stephen Brown FR Indian Hills 10.79 3 2.4
37 James Hadnot FR Southwestern Christian 10.97 5 3.5
Women 200 meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Diandrenique Gaines SO Hinds 23.28 1 1.2
2 Success Umukoro SO South Plains 23.28 1 1.2
3 oarabile Tshosa FR Barton County 23.38 1 1.2
4 Damazvia Dames SO Fort Scott 23.41 1 1.2
5 Lacarthea Cooper FR New Mexico 23.45 1 1.2
6 Grace Obour FR Western Texas 23.77 1 1.2
7 Tijuanique Morton SO New Mexico 23.79 1 1.2
8 Naiya Morgan SO Barton County 23.99 1 1.2
9 Brianna Charles SO Hinds 24.08 1 1.2
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Diandrenique Gaines SO Hinds 23.08 2 2.1
2 Damazvia Dames SO Fort Scott 23.10 1 0.6
3 Naiya Morgan SO Barton County 23.13 3 1.4
4 oarabile Tshosa FR Barton County 23.22 1 0.6
5 Lacarthea Cooper FR New Mexico 23.22 4 0.8
6 Success Umukoro SO South Plains 23.29 4 0.8
7 Brianna Charles SO Hinds 23.35 2 2.1
8 Grace Obour FR Western Texas 23.38 3 1.4
9 Tijuanique Morton SO New Mexico 23.38 2 2.1
10 Ashantai Bollers SO New Mexico 23.44 1 0.6
11 Jahzara Hart FR Indian Hills 23.61 1 0.6
12 Antiana Walsh FR Barton County 23.66 2 2.1
13 Ethel Amissah FR Iowa Western 23.77 1 0.6
14 Kiersten Clark SO Hinds 23.84 4 0.8
15 Chaniqua Tonge FR Fort Scott 23.92 3 1.4
16 Shanice Cox FR Indian Hills 24.12 3 1.4
17 Jalia Bunn FR Coffeyville 24.25 2 2.1
17 Taliyah Lindsey FR Meridian 24.25 4 0.8
19 Juvonna Cornette SO Central Arizona 24.33 3 1.4
20 Adalin Robinson FR Indian Hills 24.34 4 0.8
21 Soniya Jones SO Central Arizona 24.34 4 0.8
22 Jha-Di Mekhi FR Allen County 24.53 2 2.1
23 Lynette Scutari FR Tallahassee 24.57 4 0.8
24 Suraia Amer FR Glendale 25.45 1 0.6
25 Indiah Fields FR Glendale 25.49 2 2.1
26 Kiana Casimir FR Essex 25.52 1 0.6
27 Vegonia Jean Baptiste FR Monroe 26.39 4 0.8
28 Keiyah Cole FR State Fair 26.58 3 1.4
Men 200 meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 James Dadzie FR Western Texas 20.20 1 1.5
2 Nazzio John SO Butler 20.35 1 1.5
3 Tapiwanashe Makarawu FR New Mexico 20.47 1 1.5
4 Dapriest Hogans SO Hinds 20.50 1 1.5
5 Almond Small FR Barton County 20.70 1 1.5
6 Shawn Brown SO Butler 20.72 1 1.5
7 Kimarlie Stewart FR New Mexico 20.93 1 1.5
8 Javari Thomas SO Butler 21.07 1 1.5
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Tapiwanashe Makarawu FR New Mexico 19.98 2 3.3
2 James Dadzie FR Western Texas 20.15 1 2.6
3 Donald Chiyangwa FR New Mexico 20.16 3 3.1
4 Dapriest Hogans SO Hinds 20.22 6 3.4
5 Shawn Brown SO Butler 20.28 6 3.4
6 Almond Small FR Barton County 20.29 2 3.3
7 Kimarlie Stewart FR New Mexico 20.33 2 3.3
8 Nazzio John SO Butler 20.40 5 1.5
9 Javari Thomas SO Butler 20.43 3 3.1
10 Tahj Hamm SO Iowa Western 20.48 6 3.4
11 Ayomide Oyetunji FR Iowa Central 20.55 3 3.1
12 Keontae Gaines SO South Plains 20.60 4 0.1
13 Leroy Kamau FR Cloud County 20.75 2 3.3
13 Andrew Brown SO Iowa Western 20.75 1 2.6
15 Ian Liburd SO Coffeyville 20.75 1 2.6
16 Joel Aihia SO Jacksonville 20.79 3 3.1
17 Desroy Jordan FR Vincennes 20.81 4 0.1
18 Tyson Tippett SO Mesa 20.83 4 0.1
19 Brian Brown SO Fort Scott 20.83 2 3.3
20 Keon Buck FR Meridian 20.84 1 2.6
21 Sanjay Salmon FR Western Texas 20.85 4 0.1
22 Johnathan Crawford FR Coffeyville 20.87 1 2.6
23 Dominick Brister FR Glendale 20.97 3 3.1
24 Waukeem Walters FR Iowa Central 21.01 5 1.5
25 Joseph Michel FR Pratt 21.04 4 0.1
26 Aaron Charles FR Barton County 21.04 5 1.5
27 Khalid Hornsby SO Indian Hills 21.08 6 3.4
28 Marcus Purcell SO Northwest Kansas 21.09 4 0.1
29 Jaysaun Smith SO Northwest Kansas 21.13 5 1.5
30 Eysias Banks SO Glendale 21.14 1 2.6
31 Ke'Vontae Walls-Burdine FR Indian Hills 21.15 2 3.3
32 Nehemiah Ray SO Indian Hills 21.17 3 3.1
33 Keldrick Turner SO Fort Scott 21.27 6 3.4
34 Christian Williams SO Hinds 21.28 2 3.3
35 Nathan Farinha FR Essex 21.33 5 1.5
36 William Perry SO Fort Scott 21.34 5 1.5
37 Zack Pray SO Muskegon 21.54 3 3.1
38 Elijah Figueroa FR Trinidad State 22.34 5 1.5
Women 400 meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Deshana Skeete SO New Mexico 52.00 3
2 Grace Obour FR Western Texas 52.26 3
3 Vimbayi Maisvorewa SO Cloud County 52.46 3
4 Lacarthea Cooper FR New Mexico 53.08 3
5 Dejona Simpson FR New Mexico 54.14 3
6 Ethel Amissah FR Iowa Western 54.23 3
7 Adalin Robinson FR Indian Hills 54.89 3
8 Dy'Mond Wiley SO Barton County 55.92 3
9 Cece Charles SO Central Arizona 56.09 3
10 Zaria Hamilton SO Mesa 56.25 2
11 Asia Foster FR Western Texas 56.32 2
12 Diane Ondobo FR Mesa 56.87 2
13 Amaya Minor FR Fort Scott 57.05 2
14 Isabella Kupka FR Cowley 57.39 2
15 Ashley Robinson SO Allen County 58.12 2
16 Brynesha Bourrage FR Hinds 58.75 2
17 Vegonia Jean Baptiste FR Monroe 1:02.18 2
Men 400 meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 DeSean Boyce FR Western Texas 44.85 6
2 Tahj Hamm SO Iowa Western 45.42 6
3 Aymane El Haddaoui FR New Mexico 45.59 6
4 Elijah Mosley SO Barton County 45.68 6
5 Desroy Jordan FR Vincennes 45.68 6
6 Gregory Prince FR South Plains 45.85 5
7 Jeremy Bembridge SO South Plains 45.95 6
8 Andrew Brown SO Iowa Western 46.02 5
9 Johnathan Crawford FR Coffeyville 46.65 3
10 Chris Johnson FR Indian Hills 46.81 5
11 Dyimond Walker FR New Mexico 46.88 4
12 Dickson Kapandura FR Meridian 46.98 4
13 Jacob Samford SO Mesa 47.00 5
14 James Thomas FR Meridian 47.01 5
15 Woyn Chatman SO Indian Hills 47.01 5
16 Revon Williams FR Barton County 47.20 4
17 Jah'Vaunni Wheeler FR Hinds 47.26 4
18 Emmanuel Wanga SO Cloud County 47.48 3
19 Tristan Spalding SO Pima 47.58 4
20 Razak Abdul SO Central Arizona 47.61 5
21 Romario Northover SO Iowa Western 47.62 4
22 Jared Sylvester SO Neosho County 47.79 3
23 Donovan Castillo SO Mesa 47.88 5
24 Orion Barger SO Pima 48.04 4
25 Tyler Sonnier SO Pratt 48.05 4
26 Reuel Campbell FR Western Texas 48.15 4
27 Johnny Harris FR Garden City 48.28 2
28 Nickory Richards FR Butler 48.52 3
29 Tendai Nyoni SO Monroe 48.55 1
30 Romario Taylor SO Highland 48.64 2
31 Joshua Boehm SO Mesa 48.69 3
32 Jaden Howell FR Barton County 48.71 3
33 Antonio Blair SO Western Texas 48.75 2
34 Logan Major FR Fort Scott 48.84 3
35 Michael Thomas FR Butler 48.94 1
36 Koffi Etsey SO Montgomery 49.58 2
37 Keshawn Clerkley FR Fort Scott 49.77 2
38 Blake Osborn SO Hawkeye 50.15 3
39 Justin Moore FR Tallahassee 50.43 1
Women 800 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Rushana Dwyer FR South Plains 2:10.63 1
2 Taylor Jacobs FR Mesa 2:11.92 1
3 Letlhogonolo Magoro SO New Mexico 2:11.99 1
4 Privilege Chikara FR Meridian 2:12.22 1
5 Kayla Johnson FR Monroe 2:15.48 1
6 Lilliana Guerrero FR South Plains 2:15.51 1
7 Ashlen Clem FR North Central Texas 2:17.32 1
8 Jaresa Jackson FR Southern Idaho 2:20.82 1
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Privilege Chikara FR Meridian 2:14.20 1
2 Rushana Dwyer FR South Plains 2:14.65 3
3 Letlhogonolo Magoro SO New Mexico 2:16.84 2
4 Lilliana Guerrero FR South Plains 2:14.96 1
5 Taylor Jacobs FR Mesa 2:16.53 3
6 Jaresa Jackson FR Southern Idaho 2:19.13 2
7 Ashlen Clem FR North Central Texas 2:16.48 1
8 Star Mpama FR Butler 2:17.11 3
9 Kayla Johnson FR Monroe 2:17.68 1
10 Jeniel Jones SO South Plains 2:19.14 3
11 Daniella Deer SO Iowa Western 2:19.54 3
12 Passion Crews SO Cloud County 2:19.59 3
13 Tara Bert FR Colby 2:19.71 1
14 Jazmin Estrada FR Paradise Valley 2:20.43 2
15 Minankolo Magassa SO New Mexico 2:22.27 2
16 Shaquka Tyrell FR Monroe 2:23.15 1
17 Brianna Samuels FR Central Arizona 2:23.27 2
18 Sancia Smith SO Western Texas 2:23.59 2
19 Thomyka Valcent SO Essex 2:25.74 2
20 Chloe Garcia Grafing SO Iowa Central 2:27.23 2
21 Ann Badawi FR Fort Scott 2:28.38 1
22 Brittany Page SO Vincennes 2:30.82 2
23 Morgan Hetherington SO Lansing 2:36.76 3
Men 800 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Tyrice Taylor FR Indian Hills 1:46.94 1
2 Kimar Farquharson SO South Plains 1:47.25 1
3 Rivaldo Marshall SO Indian Hills 1:48.10 1
4 Aron Tanui SO South Plains 1:48.64 1
5 Samuel Navarro SO Fort Scott 1:49.15 1
6 Wail Bourahli SO Butler 1:49.21 1
7 Zach Trotter FR Butler 1:49.65 1
8 Prince Mcabelo SO Monroe 1:49.73 1
9 Evans Pololet SO New Mexico 1:56.08 1
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Kimar Farquharson SO South Plains 1:50.02 1
2 Aron Tanui SO South Plains 1:50.92 4
3 Tyrice Taylor FR Indian Hills 1:51.06 2
4 Rivaldo Marshall SO Indian Hills 1:51.29 3
5 Samuel Navarro SO Fort Scott 1:53.12 5
6 Wail Bourahli SO Butler 1:51.34 1
7 Prince Mcabelo SO Monroe 1:51.67 3
8 Zach Trotter FR Butler 1:51.82 4
9 Evans Pololet SO New Mexico 1:52.47 2
10 Adrian Nethersole FR Western Texas 1:52.63 1
11 Ernest Green FR Mesa 1:52.87 2
12 Fabian Campbell FR Barton County 1:53.11 4
13 Chevonne Hall SO South Plains 1:53.69 5
14 Hassan Abidi SO Cloud County 1:54.04 2
15 Trevon Prince FR Iowa Central 1:54.33 1
16 Steve Hines SO Iowa Western 1:54.56 3
17 Raziel Patton SO Cloud County 1:54.82 5
18 Samuel Green FR Mesa 1:54.87 4
19 Ali Juarez SO Southern Idaho 1:55.04 1
20 Abdelhakim Boukhiar FR Butler 1:55.16 3
21 Bryan Gonzalez SO Fort Scott 1:55.18 1
22 Roneldo Rock SO Indian Hills 1:55.24 5
23 Mohammed Kowa FR Iowa Western 1:55.68 1
24 Davon Beckles SO Pratt 1:56.30 2
25 Joseph Meagher SO Central Arizona 1:56.43 5
26 Crispus Atukwatse SO Pratt 1:56.44 3
27 Jordan Purcell FR Fort Scott 1:56.69 1
28 Gunnar Laurance SO Neosho County 1:56.91 4
29 Goran Duijsters SO Cowley 1:57.19 2
30 Douglash Kiprotich SO North Central Texas 1:57.60 4
31 Kalyb Vanwormer SO Lansing 1:57.67 4
32 Trenton Faulkner SO Vincennes 1:57.79 2
33 Romar Scott SO Essex 1:58.86 4
34 Dominic Turner FR Meridian 1:59.12 5
35 Wayne Stephenson SO Monroe 1:59.82 1
36 Alejandro Romero FR Salt Lake 2:02.66 2
37 Hayden Stutzman FR Neosho County 2:04.01 3
38 Oliver Alvesteffer SO Lansing 2:04.46 5
39 Andrew Ruiz SO Neosho County 2:07.67 2
40 Noah Clark SO Mesa 2:09.88 5
Women 1500 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Privilege Chikara FR Meridian 4:44.15 1
2 Elif Poyraz FR Colby 4:46.70 1
3 Emily Diercks SO Colby 4:47.67 1
4 Letlhogonolo Magoro SO New Mexico 4:49.65 1
5 Kate Brockman SO Mesa 4:50.48 1
6 Elizabeth Phillips FR Southern Idaho 4:53.64 1
7 Kayla Johnson FR Monroe 4:53.85 1
8 Jazmin Estrada FR Paradise Valley 4:54.26 1
9 Asli Atan FR Colby 4:56.30 1
10 Ryan Heiliger SO Mesa 5:00.56 1
11 Rushell Johnson SO Western Texas 5:04.98 1
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Elif Poyraz FR Colby 4:51.62 2
2 Letlhogonolo Magoro SO New Mexico 4:57.96 1
3 Privilege Chikara FR Meridian 4:53.53 2
4 Emily Diercks SO Colby 4:59.03 1
5 Jazmin Estrada FR Paradise Valley 4:58.96 2
6 Kate Brockman SO Mesa 4:59.35 1
7 Chloe Garcia Grafing SO Iowa Central 4:59.78 1
8 Kayla Johnson FR Monroe 5:00.89 2
9 Asli Atan FR Colby 5:01.29 1
10 Elizabeth Phillips FR Southern Idaho 5:01.69 2
11 Ryan Heiliger SO Mesa 5:02.13 2
12 Rushell Johnson SO Western Texas 5:02.30 2
13 Andrea Garcia-Gonzalez SO Cowley 5:03.20 2
14 Teresa Gallegos SO Western Texas 5:08.85 1
15 Joan Kimalel SO New Mexico 5:09.17 2
16 Ann Badawi FR Fort Scott 5:09.64 1
17 Zothile Jesica Mbhamali FR Monroe 5:11.40 1
18 Vanessa Gallegos FR New Mexico 5:12.02 2
19 Delsinay Pena SO Neosho County 5:15.99 2
20 Mallory McCarter FR Salt Lake 5:18.09 1
21 Shaquka Tyrell FR Monroe 5:20.13 1
22 Julia Lundberg FR Pima 5:36.86 2
23 Hope Laughlin SO Vincennes 5:39.33 1
Men 1500 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Karim Belmahdi SO Monroe 3:47.31 1
2 Devan Crow SO Allen County 3:48.04 1
3 Brian Kiptoo FR Northwest Kansas 3:48.21 1
4 Evans Pololet SO New Mexico 3:48.23 1
5 Isaac Stanford FR Vincennes 3:49.92 1
6 Gilbert Olivas SO Paradise Valley 3:50.21 1
7 Aron Tanui SO South Plains 3:51.04 1
8 Shane Gard SO Southern Idaho 3:51.34 1
9 Mohammed Baghati SO Colby 3:51.40 1
10 Mohammed Kowa FR Iowa Western 3:58.08 1
11 Kgaogelo Moloisi FR Monroe 4:04.10 1
12 Nathan Pestka FR Paradise Valley 4:06.63 1
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Brian Kiptoo FR Northwest Kansas 3:52.52 4
2 Devan Crow SO Allen County 3:55.63 3
3 Mohammed Kowa FR Iowa Western 3:57.16 1
4 Gilbert Olivas SO Paradise Valley 3:57.16 2
5 Evans Pololet SO New Mexico 3:53.27 4
6 Shane Gard SO Southern Idaho 3:55.94 3
7 Karim Belmahdi SO Monroe 3:57.35 1
8 Aron Tanui SO South Plains 3:57.70 2
9 Nathan Pestka FR Paradise Valley 3:53.64 4
10 Isaac Stanford FR Vincennes 3:53.69 4
11 Kgaogelo Moloisi FR Monroe 3:56.39 3
12 Mohammed Baghati SO Colby 3:59.02 3
13 Aled Jones SO Colby 3:59.11 1
14 Douglash Kiprotich SO North Central Texas 3:59.16 4
15 Raphael Kitur SO Northwest Kansas 3:59.40 2
16 Pierce Vittone SO Paradise Valley 3:59.74 1
17 Alex Keter FR New Mexico 4:00.10 2
18 Cayden Tupper FR Southern Idaho 4:01.38 1
19 Balin Doud FR Heartland 4:01.42 2
20 Adem Bouldjadj FR Butler 4:02.54 3
21 Jared Lautenslager SO Hill College 4:03.29 2
22 Andrew Leck SO Butler 4:04.65 2
23 Easton Rosen SO Heartland 4:05.09 2
24 Luke Crossley SO Central Wyoming 4:05.82 1
25 Eli Mojonnier FR Heartland 4:06.46 3
26 Shane Siterlet SO Lansing 4:06.61 4
27 Scott Hubbard FR Trinidad State 4:07.38 3
28 Kevin Baranoski FR CCBC Essex 4:07.46 1
29 Hayden Gelder SO Mesa 4:08.13 1
30 Julian Campos FR Central Arizona 4:09.14 2
31 Reagan Longei SO Trinidad State 4:10.34 3
32 Shea Johnson SO Hill College 4:10.58 2
33 Kylan Willis SO Iowa Western 4:12.62 3
34 Baylor Bergren FR Iowa Central 4:12.77 1
35 Adrian Villarreal SO Trinidad State 4:13.94 4
36 Abraham Valenzuela FR Pima 4:15.94 2
37 Chase Oates FR Southwestern 4:22.47 4
38 Isaiah Smith FR Salt Lake 4:24.44 4
39 Bryson Canton FR North Iowa Area 4:29.68 3
Women 3000 meter Steeplechase
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Audrey Camp SO Southern Idaho 11:22.59 2
2 Aisha Ramone FR Southeastern 11:34.54 2
3 Melody Ochana SO Cloud County 11:35.00 2
4 Kate Brockman SO Mesa 11:38.96 2
5 Kennedy Swain FR Salt Lake 11:52.78 2
6 Jamaira Ross SO Pratt 11:55.35 2
7 Molly Jensen FR Salt Lake 11:57.28 2
8 Grace Tipton FR Salt Lake 11:59.86 2
9 Lisbet Porras SO Central Arizona 12:16.02 2
10 Story Alexander SO Mesa 12:23.75 2
11 Gabrielle Metzger SO Lansing 12:38.24 1
12 Heidi Grimmett FR Butler 12:38.32 1
13 Emberlyn Hoffman-Gaschk FR Dawson 12:51.43 2
14 Lauren Pierson FR Iowa Western 12:57.49 1
15 Josey French SO Iowa Western 13:01.43 2
16 Naomi Salil SO Neosho County 13:07.98 2
17 Nevaeh Carrizal FR Dodge City 13:19.36 1
Men 3000 meter Steeplechase
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Ricardo Barbosa SO Colby 9:08.70 2
2 Tomas Vega FR New Mexico 9:13.95 2
3 Mathew Keitany SO Vincennes 9:30.29 2
4 Vincent Kipchirchir FR Trinidad State 9:33.72 2
5 German Vega FR New Mexico 9:36.76 2
6 Johnathon Lane FR Pima 9:41.55 2
7 Aidan Nielsen FR Salt Lake 9:42.50 2
8 Karim Belmahdi SO Monroe 9:45.12 2
9 Leandre Lahalle FR Colby 9:47.32 2
10 Santiago Nunez SO Cowley 9:48.12 1
11 Mitchell Johnson SO Central Wyoming 9:51.65 1
12 Ayub Sayid FR Trinidad State 9:53.58 2
13 Kyler Dean FR Muskegon 9:53.99 1
14 Chris Korir SO New Mexico 9:54.00 2
15 Jason Lundgren FR Paradise Valley 9:54.26 2
16 Maximus Palacios FR South Plains 9:57.46 1
17 D'Artagnon Beaver SO Hawkeye 10:06.25 1
18 Tom Thierry SO Colby 10:07.48 1
19 Muneer Suied SO Cowley 10:10.25 1
20 Logan Dana FR Salt Lake 10:15.09 1
21 Jorge Corona FR Central Arizona 10:17.91 1
22 Greyson Akers FR Mesa 10:20.18 1
23 Ander Julian FR Iowa Central 10:20.65 1
24 Cuauhtemoc Fitiao FR Salt Lake 10:25.82 2
25 Gabriel Phillips FR Lansing 10:30.34 1
26 Nathan Canterberry FR Allen County 10:38.72 1
27 Siyabonga Mokgothu FR Cloud County 10:41.95 2
28 Baylor Bergren FR Iowa Central 10:46.62 1
29 Gift Mashilo FR Central Arizona 10:53.48 1
Women 5000 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Lucy Ndungu SO Cloud County 17:59.69 2
2 Damaris Chewon SO New Mexico 18:09.43 2
3 Emily Diercks SO Colby 18:16.44 2
4 Carolyne Kimaiyo FR New Mexico 18:37.90 2
5 Elif Poyraz FR Colby 18:41.98 1
6 Kate Brockman SO Mesa 18:43.60 2
7 Molly Jensen FR Salt Lake 18:52.31 2
8 Jazmin Estrada FR Paradise Valley 18:53.58 2
9 Addysen Clark FR Heartland 18:55.37 2
10 Grace Spoonhour SO Heartland 19:02.57 1
11 Kennedy Swain FR Salt Lake 19:11.85 2
12 Lisbet Porras SO Central Arizona 19:23.69 1
13 Jana Stiffler FR Lansing 19:23.79 2
14 Lydia Felix SO Southern Idaho 19:41.61 2
15 Haley Ellis SO Lansing 19:42.09 1
16 Loryn Trujillo FR Trinidad State 19:46.38 1
17 Marryn Poll FR Southern Idaho 19:47.84 2
18 Khloi Bird FR Butler 19:53.77 2
19 Daisy Jerop FR New Mexico 19:55.52 1
20 Beatrice Keditukei SO Central Arizona 19:57.88 1
Men 5000 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Sanele Masondo SO Colby 14:28.80 2
2 Tomas Vega FR New Mexico 14:37.12 2
3 Kidus Misgina SO Cloud County 14:40.56 2
4 Joel Gardner FR Pima 14:40.92 2
5 Kgadi Monyebodi FR Colby 14:47.15 2
6 Devan Crow SO Allen County 14:49.83 2
7 German Vega FR New Mexico 14:51.64 2
8 Ricardo Barbosa SO Colby 14:54.68 2
9 Talon Rodriguez FR Salt Lake 14:56.35 2
10 Gilbert Olivas SO Paradise Valley 15:00.27 2
11 Jared Lautenslager SO Hill College 15:10.31 1
12 Jacinto Gaspar FR Iowa Western 15:15.37 2
13 Ayub Sayid FR Trinidad State 15:18.94 1
14 Shane Gard SO Southern Idaho 15:20.17 1
15 Peter Kipkemboi SO Northwest Kansas 15:20.30 2
16 Zander Cobb SO Iowa Central 15:21.00 2
17 Santiago Nunez SO Cowley 15:25.55 1
18 Alex Keter FR New Mexico 15:25.68 1
19 Javier Garcia FR Mesa 15:27.36 1
20 Brady Hogan SO Iowa Central 15:30.64 1
21 Briar Nevills SO Heartland 15:31.62 1
22 Brian Keillor FR Lansing 15:32.38 1
23 Nathan Pestka FR Paradise Valley 15:32.54 1
24 Kgaogelo Moloisi FR Monroe 15:32.90 1
25 Michael Dennis FR Lansing 15:34.73 1
26 Vincent Kipchirchir FR Trinidad State 15:41.60 1
27 Aleksandr Krikov FR Salt Lake 15:44.35 1
28 Collin Turley SO Pratt 15:45.79 1
29 D'Artagnon Beaver SO Hawkeye 15:47.30 1
30 Kameron Eustace FR Trinidad State 15:48.46 1
31 Johnathon Lane FR Pima 15:51.73 2
32 George Showers SO Southern Idaho 15:58.24 1
33 Chaz Miller FR Paradise Valley 16:09.88 1
34 Alazar Getahun FR Central Arizona 16:21.05 1
35 Keegan McCraw FR Southern Idaho 16:27.40 1
36 Marco Lopez SO Iowa Central 16:32.51 1
37 Abraham Valenzuela FR Pima 16:33.55 2
38 Braden Minor FR Salt Lake 16:38.67 1
39 Liam Elder FR Lansing 16:54.38 1
Women 10000 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Lucy Ndungu SO Cloud County 38:12.10 1
2 Damaris Chewon SO New Mexico 38:22.95 1
3 Carolyne Kimaiyo FR New Mexico 39:37.85 1
4 Zinash Valen SO Iowa Central 40:10.97 1
5 Addysen Clark FR Heartland 40:14.66 1
6 Lydia Felix SO Southern Idaho 40:15.87 1
7 Denise Dominguez SO Dodge City 40:19.74 1
8 Jana Stiffler FR Lansing 40:54.96 1
9 Marryn Poll FR Southern Idaho 41:57.35 1
10 Lucy Lines FR Mesa 42:08.51 1
11 Loryn Trujillo FR Trinidad State 42:14.09 1
12 Khloi Bird FR Butler 42:34.49 1
13 Karli Jensen FR Salt Lake 42:58.08 1
14 Zaylie Paras FR Salt Lake 43:22.15 1
Men 10000 meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Sanele Masondo SO Colby 30:26.35 1
2 German Vega FR New Mexico 30:58.93 1
3 Kgadi Monyebodi FR Colby 30:59.33 1
4 Kidus Misgina SO Cloud County 31:04.28 1
5 Yotuel Garcia SO Mesa 31:43.26 1
6 Javier Garcia FR Mesa 31:44.85 1
7 Reagan Longei SO Trinidad State 32:07.35 1
8 Michael Dennis FR Lansing 32:07.83 1
9 Briar Nevills SO Heartland 32:40.22 1
10 Jarred Baca SO Trinidad State 32:46.35 1
11 Talon Rodriguez FR Salt Lake 32:56.18 1
12 Joel Gardner FR Pima 33:15.48 1
13 Aleksandr Krikov FR Salt Lake 33:25.28 1
14 Brian Keillor FR Lansing 33:27.01 1
15 George Showers SO Southern Idaho 33:41.19 1
16 Brady Hogan SO Iowa Central 33:44.80 1
17 David Hernandez SO New Mexico 33:54.08 1
18 Jacob Dennis SO Lansing 33:54.59 1
19 Yael Caballero FR Mesa 33:59.08 1
20 Tom Thierry SO Colby 34:02.15 1
21 Kyle Awelagte FR Trinidad State 34:12.10 1
22 Joel Rodriguez SO Cowley 34:21.85 1
23 Carsyn Turpin SO Hutchinson 34:55.31 1
24 Asante Maez FR Central Arizona 35:05.90 1
25 Jake Stein SO Paradise Valley 35:06.98 1
26 Ian Boit SO Vincennes 35:15.04 1
27 Logan Shaw SO State Fair 39:42.35 1
Women 100 meter Hurdles
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Miracle Thompson SO Cloud County 13.31 1 -0.7
2 Adeyah Brewster SO Iowa Central 13.46 1 -0.7
3 Danae Nembhard SO Barton County 13.51 1 -0.7
4 Joda Campbell FR Butler 13.81 1 -0.7
5 Ese Awusa SO New Mexico 13.95 1 -0.7
6 Kay-Lagay Clarke FR Barton County 13.97 1 -0.7
7 JodyAnn Dixon SO Hinds 13.98 1 -0.7
8 Ashyiria Savage SO South Plains 14.17 1 -0.7
9 Katherine Lemish FR Mesa 14.22 1 -0.7
Prelims
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Miracle Thompson SO Cloud County 13.33 1 1.3
2 Ese Awusa SO New Mexico 13.54 2 0.3
3 Adeyah Brewster SO Iowa Central 13.59 1 1.3
4 Danae Nembhard SO Barton County 13.59 2 0.3
5 Joda Campbell FR Butler 13.89 2 0.3
6 Kay-Lagay Clarke FR Barton County 13.93 2 0.3
7 Katherine Lemish FR Mesa 14.22 1 1.3
8 Ashyiria Savage SO South Plains 14.22 1 1.3
9 JodyAnn Dixon SO Hinds 14.23 1 1.3
10 Leila Barmore FR Glendale 14.29 1 1.3
11 Arryona Simmons SO Meridian 14.33 2 0.3
12 Kalli Husband FR Hinds 14.36 1 1.3
13 Silet Gray SO Central Arizona 14.73 2 0.3
14 Mikelia Strong FR Central Arizona 14.82 2 0.3
15 Tara Backhaus FR North Iowa Area 16.77 1 1.3
Women 400 meter Hurdles
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Calisha Taylor SO New Mexico 57.47 3
2 JodyAnn Dixon SO Hinds 57.57 3
3 Shenell Tucker SO South Plains 58.76 3
4 Safhia Hinds FR South Plains 1:00.30 3
5 Michaliliah Vassell SO New Mexico 1:00.91 3
6 Corlasia Scott SO South Plains 1:01.50 3
7 Shackelia Green FR Western Texas 1:01.94 3
8 Arryona Simmons SO Meridian 1:02.53 3
9 Leila Barmore FR Glendale 1:03.39 2
10 Landrea Sears FR Neosho County 1:03.40 2
11 Saria Oliver SO Iowa Central 1:03.76 1
12 Katherine Lemish FR Mesa 1:03.83 2
13 Dayvione Briggs FR Cuyahoga 1:04.52 2
14 Vionce Olivares FR Butler 1:04.66 1
15 Mia Sirimarco FR Mesa 1:04.66 2
16 Abigail Frey FR Iowa Central 1:06.03 1
17 Silet Gray SO Central Arizona 1:07.45 3
18 Tashira Edwards FR Butler 1:08.14 2
19 Icey Green FR Fort Scott 1:08.19 2
20 Myasia Matthews FR Cuyahoga 1:12.26 2
Men 400 meter Hurdles
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Eysias Banks SO Glendale 51.05 5
2 Jayden Brown FR Iowa Western 51.13 5
3 Caio Almeida SO South Plains 51.24 5
4 Tafari Bishop SO Iowa Central 51.82 5
5 Mario Paul FR Fort Scott 52.10 5
6 Sharvis Simmonds FR Central Arizona 52.30 4
7 Norman Mukwada SO Meridian 52.34 5
8 Nakoah Witt SO Coffeyville 52.35 5
9 Daniel Siaffa SO Cloud County 52.41 5
10 Kamijah Carter SO Iowa Central 52.80 3
11 Dean Clarke FR Indian Hills 53.25 5
12 Chandler Love SO Hinds 53.51 3
13 Sharim Hamilton SO Hutchinson 53.70 4
14 Rasmus Wright SO Allen County 53.87 4
15 Troy Williams SO Tallahassee 53.98 2
16 Tishere Dockery SO Pratt 54.17 3
17 Jaeshaun White FR Coffeyville 54.21 2
18 Ariel Clark FR Central Arizona 54.22 4
19 Manjot Singh FR Barton County 54.34 2
20 Jayden Singleton FR Barton County 54.54 2
21 Jaheim Dotson FR Monroe 54.85 4
22 Damien Lewis SO Indian Hills 54.90 4
23 davi torres FR North Central Texas 54.90 3
24 Erick Reyes FR Paradise Valley 54.99 3
25 Sean Dixon SO Allen County 55.45 4
26 Devin Jackson SO Mesa 55.46 2
27 Jesus Quintero FR Pima 55.66 1
28 Deandre Elliot FR Essex 55.93 1
29 Noah Sheridan FR Hawkeye 55.93 2
30 Javon Burton FR Paradise Valley 56.07 2
31 Lanard Harris SO Coffeyville 56.25 3
32 Jahmani Smith FR Western Texas 56.48 4
33 Miles Fears FR Mesa 56.67 3
34 Isaiah Howard SO Fort Scott 56.83 3
35 Isaac Easter FR Muskegon 57.14 2
36 Alex Bates SO Southwestern 57.88 1
37 Josiah Kliment FR North Iowa Area 58.19 2
Women Pole Vault
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Jasmine Sakaguchi FR Cloud County 3.67m 1
2 Peterson Brooke FR Pima 3.67m 1
3 Mia Manley SO Cloud County 3.57m 1
4 Mikaila Ek FR Hagerstown 3.27m 1
5 Ysnaira Dos Santos Vieira FR Vincennes 3.27m 1
5 Julia Do Amaral Salvi FR Vincennes 3.27m 1
7 Jacie Carson SO Cowley 3.12m 1
7 Violet Martinez SO Hutchinson 3.12m 1
9 Kayla Ortman FR Butler 3.12m 1
10 Alivia Noll FR Hutchinson 2.97m 1
Men Pole Vault
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Django Segovia FR South Plains 4.82m 1
2 Dalton Smith SO New Mexico 4.82m 1
3 Ben Okraska SO Cloud County 4.82m 1
4 Olegs Kozjakovs FR Vincennes 4.72m 1
5 Kareem Nazim FR Hinds 4.62m 1
6 Aaron Fortenberry FR Hinds 4.62m 1
7 Cameron Erbele SO Bismarck State 4.37m 1
8 Bryant Palmer SO Mesa 4.37m 1
9 Nathaniel Hein FR Hutchinson 4.37m 1
10 Andwele Shurland SO Highland 4.22m 1
11 Braydon Peterson SO Hutchinson 4.22m 1
12 Riley Hunter FR Cowley 4.22m 1
Women Long Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Miracle Ailes SO Iowa Western 6.21m 2 1.3
2 Damazvia Dames SO Fort Scott 6.06m 2 1.9
3 jazmine williamson FR Barton County 5.99m 2 3.5
4 Brittania Ingram SO Barton County 5.94m 2 2.4
5 Aaliyah Lindsay SO New Mexico 5.92m 2 1.7
6 Antonia Sealy SO Iowa Western 5.89m 2 2.7
7 Zamesha Myle SO Central Arizona 5.86m 1 2.0
8 Jacklyn Trice SO Pima 5.71m 1 1.1
9 Icey Green FR Fort Scott 5.69m 1 -0.2
10 Kay-Lagay Clarke FR Barton County 5.64m 2 2.6
11 Adeyah Brewster SO Iowa Central 5.59m 2 0.5
12 Kerrishma Williams FR Garden City 5.34m 2 4.0
13 Zamirah Parker FR Mesa 5.22m 1 1.0
14 Genesis Bautista FR Cowley 5.19m 1 1.1
15 Paula Ann Chambers FR South Plains 5.16m 1 -0.9
16 Zaria Purifoy SO Bryant & Stratton (WI) 5.07m 1 0.4
17 Kamdyn Stanley FR Iowa Western 5.06m 1 0.2
18 Alyssa Dyett FR Monroe 4.89m 1 0.9
Men Long Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Anthony Woods SO Coffeyville 7.86m 2 3.2
2 Khybah Dawson FR New Mexico 7.84m 1 1.2
3 Kelsey Daniel SO New Mexico 7.78m 2 1.9
4 Waukeem Walters FR Iowa Central 7.77m 2 -0.1
5 Roman Kuleshov SO Iowa Central 7.67m 2 3.5
6 Jeremiah Reed FR Mesa 7.50m 2 2.3
7 Glen Calvin SO Montgomery 7.48m 1 0.3
8 Troy Johnson FR Indian Hills 7.40m 2 0.9
9 Elisha Teneus-Claude SO South Plains 7.40m 2 +0.0
10 Jalen McGee SO Barton County 7.32m 2 1.7
11 Etaijen Easter SO Bryant & Stratton (WI) 7.27m 1 3.4
12 Prosper Kopongo FR Iowa Western 7.23m 1 2.9
13 Tremaine Browne FR Colby 7.19m 1 -0.6
14 Garrian Betts SO Coffeyville 7.19m 2 1.1
15 Godwin Charles SO Central Arizona 7.18m 1 0.7
16 Jett Jue FR Pima 7.18m 1 -0.2
17 Elijah Rowe FR Coffeyville 7.18m 2 -0.8
18 Tajae Francis FR South Plains 6.90m 1 -0.9
19 Ritish Sharma SO Bryant & Stratton (WI) 6.49m 1 -0.1
Women Triple Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Leila Barmore FR Glendale 12.60m 2 0.9
2 Aaliyah Lindsay SO New Mexico 12.47m 2 0.1
3 Damazvia Dames SO Fort Scott 12.46m 2 0.6
4 Alyssa Dyett FR Monroe 12.30m 2 -0.3
5 Adeyah Brewster SO Iowa Central 12.25m 2 1.5
6 Zamesha Myle SO Central Arizona 12.25m 2 +0.0
7 Kay-Lagay Clarke FR Barton County 12.24m 2 2.3
8 Nyadhol Thichiot SO Iowa Central 12.21m 2 -0.1
9 Icey Green FR Fort Scott 11.81m 1 0.4
10 Saniyah Hammond FR Coffeyville 11.61m 1 0.6
11 Dayjahney Hibbert SO Highland 11.59m 1 2.1
12 Brittania Ingram SO Barton County 11.56m 2 0.4
13 Paula Ann Chambers FR South Plains 11.49m 1 0.3
14 Shackala Henry FR Cloud County 11.11m 1 2.0
15 Tianna Mosley FR Pima 11.08m 1 0.8
16 Genesis Bautista FR Cowley 10.78m 1 -2.0
17 Raeven Byrd SO Tallahassee 10.61m 1 0.3
Men Triple Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Kelsey Daniel SO New Mexico 16.09m 2 1.0
2 Roman Kuleshov SO Iowa Central 15.57m 2 -1.5
3 Godwin Charles SO Central Arizona 15.45m 2 0.2
4 Oageng Mdlela FR Cloud County 15.40m 2 -0.9
5 Anthony Woods SO Coffeyville 15.33m 2 -1.1
6 Garrian Betts SO Coffeyville 15.13m 2 -1.5
7 Montrell Covil FR Bryant & Stratton (VA) 15.05m 1 -1.2
8 Waukeem Walters FR Iowa Central 15.03m 2 -0.0
9 Jalen McGee SO Barton County 14.99m 2 -1.0
10 Marzeion Jones SO Iowa Western 14.82m 1 1.3
11 Awakhiwe Ndlovu FR Cloud County 14.79m 2 -0.5
12 Etaijen Easter SO Bryant & Stratton (WI) 14.78m 1 -0.7
13 Kayden Gonzalez-Cockrell FR Pima 14.64m 1 -1.1
14 Anthony Fuqua FR Coffeyville 14.54m 1 1.1
15 Latrell Taylor SO Colby 14.47m 1 -0.1
16 Darius Fuller SO Fort Scott 14.22m 2 -2.7
17 Tyrease Dutton-Bicalho SO Highland 13.76m 1 0.9
18 Nicholloyd Brown FR Butler 13.58m 1 -2.5
19 Ritish Sharma SO Bryant & Stratton (WI) 12.11m 1 0.1
Women Discus Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Jazmyn James SO Iowa Western 48.56m 1
2 Shakera Kirk SO Central Arizona 47.42m 1
3 Tamara Thompson FR Cloud County 46.46m 1
4 Kimola Hines SO South Plains 45.91m 1
5 Kelsie Murrell-Ross SO Barton County 45.66m 1
6 Victoria Malaki SO Mesa 44.81m 1
7 Kadine Brown FR Butler 44.18m 1
8 Karsten Deakin SO Paradise Valley 44.16m 1
9 Tahisha Thompson SO Cloud County 43.27m 1
10 Angela Sanchez SO Coffeyville 39.37m 1
11 Lushous Davis SO Hutchinson 38.14m 1
12 Karleigh Jeffries SO Muskegon 37.96m 1
13 Catherine Green FR South Plains 36.52m 1
14 Treneese Hamilton FR Barton County 34.65m 1
15 Madison Stepanik FR Cuyahoga 34.24m 1
Women Hammer Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Audrey Armstrong SO Paradise Valley 51.93m 2
2 Kayla McClellan SO Cowley 50.91m 2
3 Efe Latham SO Barton County 50.50m 2
4 Lushous Davis SO Hutchinson 48.39m 2
5 Sarah Robinson SO Cowley 46.64m 2
6 Cloe Kalanick FR Garden City 46.60m 2
7 Treneese Hamilton FR Barton County 46.04m 1
8 Victoria Malaki SO Mesa 45.02m 2
9 Beatriz Ferreira FR Garden City 44.38m 1
10 Karsten Deakin SO Paradise Valley 44.33m 2
11 Madison Hernandez FR Mesa 44.14m 2
12 Ronelle Plaza SO South Plains 43.68m 2
13 Kaprice Faraci SO Mesa 43.59m 1
14 Mallory Callihan SO Cloud County 43.07m 2
15 Tahisha Thompson SO Cloud County 42.88m 1
15 Molly Venteicher SO Southwestern 42.88m 1
17 Kapualani Magnani FR Pima 42.58m 1
18 Kelsie Murrell-Ross SO Barton County 42.25m 1
19 Angela Sanchez SO Coffeyville 41.74m 1
20 Kimola Hines SO South Plains 41.04m 2
21 McKenna Markle SO Cowley 39.04m 1
22 Madelyn Wilson SO North Iowa Area 36.19m 1
23 Karleigh Jeffries SO Muskegon 34.75m 1
Men Hammer Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Treavor Green SO Cowley 59.11m 2
2 Jaden Schneeberger SO Cowley 57.00m 2
3 Christopher Young FR Barton County 55.88m 2
4 Charles Gaither SO South Plains 54.39m 2
5 Bryce Myers-Haeussler SO Paradise Valley 52.87m 2
6 Julien Washington FR Cowley 51.60m 2
7 Brandon Lloyd SO Barton County 50.40m 1
8 Isaac Benavides FR Montgomery 50.24m 1
9 Chrstopher Crawford FR Barton County 50.07m 1
10 Alex Hernandez SO Mesa 49.39m 1
11 Vincent Ugwoke SO Cloud County 48.78m 2
12 Evan Smith SO Coffeyville 47.70m 2
13 Nathan Jones SO Pima 47.36m 2
14 Michael Harris SO Iowa Western 46.99m 1
15 Davis Mick SO Cloud County 46.52m 1
16 Eddie Garcia III SO Paradise Valley 46.40m 1
17 Jon Astor FR Iowa Central 43.60m 1
18 Erick Marchan FR South Plains 43.41m 1
Women Javelin Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Anisha Gibbons FR New Mexico 45.42m 2
2 Jessi Brummett SO Cloud County 45.40m 2
3 Jamilet Bautista Infante FR Cowley 43.61m 2
4 Antonia Sealy SO Iowa Western 43.38m 2
5 Treneese Hamilton FR Barton County 42.12m 2
6 Brynn Hyttinen FR Bismarck State 38.69m 1
7 Samantha Queathem FR State Fair 38.00m 2
8 Natalie Albert FR Iowa Western 37.86m 2
9 Kimola Hines SO South Plains 36.51m 1
10 Efe Latham SO Barton County 35.92m 2
11 Patience Boahemaa FR Central Arizona 35.43m 2
12 Alexis O'Farrell FR Highland 35.22m 1
13 Brianna Osterson SO Southwestern 35.06m 1
14 Molly Venteicher SO Southwestern 34.53m 1
15 Ariana Luera SO Paradise Valley 34.06m 1
16 Kaprice Faraci SO Mesa 33.79m 1
17 Maya Gartin FR Sauk Valley 26.64m 1
18 Carlie Hoppe SO Hawkeye 25.23m 1
Men Javelin Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Christopher Young FR Barton County 63.96m 1
2 Lance Blubaugh FR Cowley 62.97m 1
3 Odayne Harris SO Iowa Western 61.69m 1
4 Hemon Joseph SO Cloud County 54.21m 1
5 Aanders Weltz SO Bismarck State 53.64m 1
6 Baylor Thornton FR Coffeyville 51.86m 1
7 Joshua Bowen SO Pima 50.31m 1
8 Olegs Kozjakovs FR Vincennes 50.05m 1
9 Brayden Bergkamp FR Dodge City 47.26m 1
10 Brandon Hutchinson FR Cloud County 46.72m 1
11 Davis Mick SO Cloud County 46.32m 1
12 Conrad Schroeder SO Southwestern 45.46m 1
13 Brandt Williams FR Hawkeye 41.26m 1
14 Theodore Gosselin SO Mesa 40.11m 1
Men Shot Put
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Christopher Young FR Barton County 18.63m 2
2 Chrstopher Crawford FR Barton County 18.40m 2
3 Trevor Gunzell FR Coffeyville 17.68m 2
4 Denzs Simmonds FR Iowa Western 17.49m 2
5 Brandon Gayle FR Iowa Western 17.37m 2
6 Donroy Brown SO South Plains 17.29m 2
7 Brandon Lloyd SO Barton County 16.99m 2
8 Shakiel Dacres SO Iowa Western 15.98m 2
9 Noah Miller SO Mesa 15.73m 1
10 Abner Johnson SO Cowley 15.54m 1
11 Donovahn Watkins FR Coffeyville 15.37m 1
12 Vincent Ugwoke SO Cloud County 14.80m 1
13 Jaden Schneeberger SO Cowley 14.60m 1
14 Eddie Garcia III SO Paradise Valley 14.25m 1
Women 4x100 Meter Relay
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Barton County 44.15 2
2 South Plains 44.44 2
3 New Mexico 44.67 2
4 Hinds 44.77 2
5 Fort Scott 45.18 2
6 Indian Hills 45.31 2
7 Central Arizona 45.99 2
8 Coffeyville 46.78 1
9 Mesa 46.99 2
10 Allen County 47.81 1
11 Glendale 48.16 1
12 Hawkeye 50.51 1
13 Garden City 52.10 1
Men 4x100 Meter Relay
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Butler 38.89 3
2 New Mexico 39.70 3
3 South Plains 39.76 3
4 Barton County 39.77 3
5 Mesa 39.85 3
6 Indian Hills 39.97 3
7 Fort Scott 40.05 3
8 Hinds 40.14 3
9 Northwest Kansas 40.23 2
10 Iowa Central 40.32 3
11 Meridian 40.48 2
12 Coffeyville 40.83 2
13 Jacksonville 40.88 1
14 Central Arizona 40.89 1
15 Hutchinson 40.98 1
16 Bryant & Stratton (VA) 41.04 1
17 Garden City 41.33 1
18 Cloud County 41.46 2
19 Pima 41.52 2
20 Cowley 41.78 2
21 Colby 41.82 2
Women Heptathlon #1: 100 Meter Hurdles
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Antonia Sealy SO Iowa Western 14.12 4
2 Ana Couto FR Barton County 14.18 2
3 Patience Boahemaa FR Central Arizona 14.37 1
4 Vanessa Mercera SO Cloud County 14.68 2
5 Jade Jackson SO Iowa Central 14.79 4
6 Ahniesha Presulme SO Barton County 15.05 1
7 kayleigh prentiss FR Barton County 15.13 3
8 Amber Simpson FR South Plains 15.18 3
9 Jacklyn Trice SO Pima 15.36 1
10 Paige Condon FR Iowa Central 15.67 3
11 LaShae' Smith SO Cowley 15.70 2
12 Maliyah Ross FR Mesa 16.58 2
13 Carlie Hoppe SO Hawkeye 17.33 4
Women Heptathlon #2: High Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Vanessa Mercera SO Cloud County 1.75m 2
2 Amber Simpson FR South Plains 1.63m 1
3 kayleigh prentiss FR Barton County 1.60m 2
4 LaShae' Smith SO Cowley 1.54m 2
4 Ana Couto FR Barton County 1.54m 2
6 Patience Boahemaa FR Central Arizona 1.51m 1
6 Jade Jackson SO Iowa Central 1.51m 2
6 Jacklyn Trice SO Pima 1.51m 1
6 Maliyah Ross FR Mesa 1.51m 1
6 Antonia Sealy SO Iowa Western 1.51m 2
11 Paige Condon FR Iowa Central 1.45m 1
12 Carlie Hoppe SO Hawkeye 1.39m 1
13 Ahniesha Presulme SO Barton County 1.33m 1
Women Heptathlon #3: Shot Put
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Antonia Sealy SO Iowa Western 12.23m 1
2 Ana Couto FR Barton County 11.94m 1
3 Patience Boahemaa FR Central Arizona 11.51m 1
4 Carlie Hoppe SO Hawkeye 10.80m 1
5 Maliyah Ross FR Mesa 10.35m 1
6 kayleigh prentiss FR Barton County 9.90m 1
7 Paige Condon FR Iowa Central 9.78m 1
8 Jade Jackson SO Iowa Central 9.69m 1
9 Vanessa Mercera SO Cloud County 9.48m 1
10 Jacklyn Trice SO Pima 9.14m 1
11 Amber Simpson FR South Plains 8.00m 1
12 Ahniesha Presulme SO Barton County 7.72m 1
13 LaShae' Smith SO Cowley 7.33m 1
Women Heptathlon #4: 200 Meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Vanessa Mercera SO Cloud County 24.69 1
2 Antonia Sealy SO Iowa Western 25.27 2
3 Patience Boahemaa FR Central Arizona 25.37 2
4 Ana Couto FR Barton County 25.66 1
5 Jade Jackson SO Iowa Central 25.87 2
6 Jacklyn Trice SO Pima 26.33 1
7 kayleigh prentiss FR Barton County 26.62 2
8 Ahniesha Presulme SO Barton County 26.95 1
9 Paige Condon FR Iowa Central 27.64 2
10 LaShae' Smith SO Cowley 27.74 1
11 Maliyah Ross FR Mesa 27.74 1
12 Amber Simpson FR South Plains 27.95 1
13 Carlie Hoppe SO Hawkeye 28.90 2
Women Heptathlon #5: Long Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Jacklyn Trice SO Pima 5.91m 1 3.6
2 Vanessa Mercera SO Cloud County 5.81m 1 -0.0
3 Antonia Sealy SO Iowa Western 5.74m 1 2.8
4 Patience Boahemaa FR Central Arizona 5.53m 1 2.2
5 Ana Couto FR Barton County 5.46m 1 3.7
6 kayleigh prentiss FR Barton County 5.22m 1 3.2
7 Maliyah Ross FR Mesa 5.20m 1 3.3
8 Jade Jackson SO Iowa Central 5.05m 1 3.0
9 Paige Condon FR Iowa Central 4.95m 1 3.9
10 Amber Simpson FR South Plains 4.91m 1 3.4
11 LaShae' Smith SO Cowley 4.86m 1 3.7
12 Carlie Hoppe SO Hawkeye 3.18m 1 3.2
Women Heptathlon #6: Javelin Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Antonia Sealy SO Iowa Western 39.04m 1
2 Patience Boahemaa FR Central Arizona 37.31m 1
3 Maliyah Ross FR Mesa 34.66m 1
4 Ana Couto FR Barton County 30.18m 1
5 Jacklyn Trice SO Pima 29.17m 1
6 Paige Condon FR Iowa Central 29.03m 1
7 Vanessa Mercera SO Cloud County 27.19m 1
8 kayleigh prentiss FR Barton County 26.30m 1
9 Carlie Hoppe SO Hawkeye 25.30m 1
10 Jade Jackson SO Iowa Central 23.97m 1
11 Amber Simpson FR South Plains 20.91m 1
Women Heptathlon #7: 800 Meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Vanessa Mercera SO Cloud County 2:19.25 1
2 Paige Condon FR Iowa Central 2:27.02 1
3 Patience Boahemaa FR Central Arizona 2:27.42 1
4 Ana Couto FR Barton County 2:29.33 1
5 Antonia Sealy SO Iowa Western 2:31.81 1
6 Maliyah Ross FR Mesa 2:33.37 1
7 Amber Simpson FR South Plains 2:39.87 1
8 Jade Jackson SO Iowa Central 2:42.17 1
9 kayleigh prentiss FR Barton County 2:42.89 1
10 Jacklyn Trice SO Pima 2:46.45 1
11 Carlie Hoppe SO Hawkeye 2:56.97 1
Men Decathlon #1: 100 Meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 10.59 2
2 Hemon Joseph SO Cloud County 10.89 1
3 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 11.21 2
4 Harry Crosby FR South Plains 11.23 2
5 Brandon Calmese FR Iowa Western 11.26 1
6 Aries Scott SO Iowa Central 11.32 1
7 Camron Ventura SO Iowa Central 11.39 2
8 Anson Moses SO Cloud County 11.41 2
9 Kyle Bowen SO New Mexico 11.43 1
10 Garrah Bauer FR Cowley 11.56 1
11 Jonathon Hackett FR Southwestern 11.57 1
12 Theodore Gosselin SO Mesa 11.58 1
13 Dillon Arvayo FR Pima 11.62 1
14 Felipe Mentz SO Cowley 11.67 2
15 Milo Lammertink FR Central Arizona 11.68 2
16 Louis Ternyik SO Mesa 12.11 2
Men Decathlon #2: Long Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Harry Crosby FR South Plains 7.22m 1 2.6
2 Anson Moses SO Cloud County 7.19m 1 1.8
3 Aries Scott SO Iowa Central 7.13m 1 1.6
4 Hemon Joseph SO Cloud County 6.87m 1 1.0
5 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 6.75m 1 1.8
6 Kyle Bowen SO New Mexico 6.47m 1 1.5
7 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 6.45m 1 3.8
8 Brandon Calmese FR Iowa Western 6.42m 1 1.4
9 Dillon Arvayo FR Pima 6.30m 1 0.8
9 Camron Ventura SO Iowa Central 6.30m 1 1.3
11 Felipe Mentz SO Cowley 6.26m 1 0.1
12 Milo Lammertink FR Central Arizona 6.02m 1 0.8
13 Jonathon Hackett FR Southwestern 6.00m 1 1.2
14 Garrah Bauer FR Cowley 5.91m 1 1.4
15 Theodore Gosselin SO Mesa 5.87m 1 3.3
16 Louis Ternyik SO Mesa 5.36m 1 1.8
Men Decathlon #3: Shot Put
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Hemon Joseph SO Cloud County 12.62m 1
2 Kyle Bowen SO New Mexico 12.23m 1
3 Anson Moses SO Cloud County 11.88m 1
4 Camron Ventura SO Iowa Central 11.62m 1
5 Felipe Mentz SO Cowley 10.81m 1
6 Louis Ternyik SO Mesa 10.41m 1
7 Jonathon Hackett FR Southwestern 10.34m 1
7 Garrah Bauer FR Cowley 10.34m 1
9 Theodore Gosselin SO Mesa 10.18m 1
10 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 10.05m 1
11 Aries Scott SO Iowa Central 9.94m 1
12 Harry Crosby FR South Plains 9.70m 1
13 Brandon Calmese FR Iowa Western 9.58m 1
14 Milo Lammertink FR Central Arizona 8.89m 1
15 Dillon Arvayo FR Pima 8.32m 1
16 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 8.12m 1
Men Decathlon #4: High Jump
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 2.05m 2
2 Aries Scott SO Iowa Central 1.99m 2
3 Garrah Bauer FR Cowley 1.93m 2
4 Brandon Calmese FR Iowa Western 1.84m 2
4 Felipe Mentz SO Cowley 1.84m 1
4 Anson Moses SO Cloud County 1.84m 2
4 Milo Lammertink FR Central Arizona 1.84m 1
8 Harry Crosby FR South Plains 1.78m 1
9 Camron Ventura SO Iowa Central 1.75m 2
9 Dillon Arvayo FR Pima 1.75m 2
11 Kyle Bowen SO New Mexico 1.72m 1
11 Jonathon Hackett FR Southwestern 1.72m 1
13 Hemon Joseph SO Cloud County 1.69m 1
14 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 1.66m 1
15 Louis Ternyik SO Mesa 1.63m 1
16 Theodore Gosselin SO Mesa 1.60m 2
Men Decathlon #5: 400 Meter Dash
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 48.51 2
2 Anson Moses SO Cloud County 50.64 2
3 Harry Crosby FR South Plains 51.28 1
4 Aries Scott SO Iowa Central 51.30 2
5 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 51.66 1
6 Brandon Calmese FR Iowa Western 52.00 1
7 Jonathon Hackett FR Southwestern 52.19 1
8 Camron Ventura SO Iowa Central 52.24 1
9 Dillon Arvayo FR Pima 52.54 1
10 Felipe Mentz SO Cowley 53.01 2
11 Hemon Joseph SO Cloud County 53.69 1
12 Garrah Bauer FR Cowley 54.87 2
13 Kyle Bowen SO New Mexico 54.88 1
14 Milo Lammertink FR Central Arizona 55.54 2
15 Louis Ternyik SO Mesa 1:02.76 2
Men Decathlon #6: 110 Meter Hurdles
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 14.49 2
2 Anson Moses SO Cloud County 14.72 1
3 Aries Scott SO Iowa Central 15.16 4
4 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 15.28 3
5 Hemon Joseph SO Cloud County 15.57 1
6 Camron Ventura SO Iowa Central 15.59 3
7 Harry Crosby FR South Plains 15.62 1
8 Felipe Mentz SO Cowley 15.89 1
9 Dillon Arvayo FR Pima 16.84 2
10 Jonathon Hackett FR Southwestern 18.68 3
11 Brandon Calmese FR Iowa Western 23.39 4
Men Decathlon #7: Discus Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Louis Ternyik SO Mesa 36.51m 1
2 Felipe Mentz SO Cowley 35.92m 1
3 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 35.16m 1
4 Kyle Bowen SO New Mexico 33.22m 1
5 Hemon Joseph SO Cloud County 33.10m 1
6 Harry Crosby FR South Plains 32.44m 1
7 Anson Moses SO Cloud County 31.61m 1
8 Brandon Calmese FR Iowa Western 30.67m 1
9 Dillon Arvayo FR Pima 29.92m 1
10 Camron Ventura SO Iowa Central 28.94m 1
11 Aries Scott SO Iowa Central 27.18m 1
12 Jonathon Hackett FR Southwestern 25.00m 1
13 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 18.49m 1
Men Decathlon #8: Pole Vault
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Anson Moses SO Cloud County 4.05m 1
2 Harry Crosby FR South Plains 3.85m 1
3 Felipe Mentz SO Cowley 3.75m 1
4 Aries Scott SO Iowa Central 3.65m 1
4 Dillon Arvayo FR Pima 3.65m 1
6 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 3.45m 1
7 Camron Ventura SO Iowa Central 3.35m 1
8 Kyle Bowen SO New Mexico 3.25m 1
8 Hemon Joseph SO Cloud County 3.25m 1
10 Jonathon Hackett FR Southwestern 2.75m 1
11 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 2.55m 1
12 Brandon Calmese FR Iowa Western 2.45m 1
Men Decathlon #9: Javelin Throw
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Hemon Joseph SO Cloud County 60.92m 1
2 Louis Ternyik SO Mesa 46.84m 1
3 Brandon Calmese FR Iowa Western 45.28m 1
4 Anson Moses SO Cloud County 44.65m 1
5 Harry Crosby FR South Plains 44.48m 1
6 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 42.52m 1
7 Felipe Mentz SO Cowley 42.29m 1
8 Kyle Bowen SO New Mexico 41.54m 1
9 Dillon Arvayo FR Pima 40.12m 1
10 Jonathon Hackett FR Southwestern 37.59m 1
11 Camron Ventura SO Iowa Central 36.69m 1
12 Aries Scott SO Iowa Central 35.12m 1
13 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 28.26m 1
Men Decathlon #10: 1500 Meter Run
Finals
=========================================================================================================
NAME YR TEAM MARK H# WIND
=======================================================================================================
1 Nelvin Appiah-Konadu SO South Plains 4:48.68 1
2 Harry Crosby FR South Plains 4:54.29 1
3 Felipe Mentz SO Cowley 4:55.90 1
4 Dillon Arvayo FR Pima 5:04.36 1
5 Jonathon Hackett FR Southwestern 5:10.33 1
6 Anson Moses SO Cloud County 5:16.18 1
7 Brandon Calmese FR Iowa Western 5:18.35 1
8 Camron Ventura SO Iowa Central 5:19.64 1
9 Aries Scott SO Iowa Central 5:28.99 1
10 Terry McNeill Jr SO Iowa Central 5:29.67 1
11 Hemon Joseph SO Cloud County 5:51.39 1
12 Kyle Bowen SO New Mexico 7:10.15 1
Men Team Scores
TEAM SCORE
==================================================
1 New Mexico 100
1 South Plains 100
3 Barton County 79.5
4 Iowa Western 55.5
5 Cloud County 48
6 Butler 46
7 Colby 41
8 Iowa Central 40
9 Cowley 37
10 Coffeyville 36
11 Indian Hills 31
12 Mesa 26
12 Western Texas 26
14 Hinds 22
15 Vincennes 20
15 Monroe 20
17 Central Arizona 19
18 Pima 17
19 Fort Scott 12
20 Bryant & Stratton (WI) 11.5
21 Allen County 11
22 Glendale 10
23 Paradise Valley 9
24 Meridian 8
25 Trinidad State 7
26 Bismarck State 6
26 Northwest Kansas 6
28 North Central Texas 3.5
29 Montgomery 3
30 Bryant & Stratton (VA) 2
30 Salt Lake 2
32 Southern Idaho 1
32 Lansing 1
Women Team Scores
TEAM SCORE
==================================================
1 New Mexico 130.5
2 Cloud County 101
3 Barton County 92.5
4 South Plains 82
5 Iowa Western 64
6 Hinds 38
7 Mesa 37
8 Fort Scott 26
9 Colby 25
10 Central Arizona 23
11 Iowa Central 21
11 Southern Idaho 21
13 Cowley 20.5
14 Western Texas 17
14 Paradise Valley 17
16 Meridian 16
17 Butler 13
17 Pima 13
19 Monroe 11
19 Indian Hills 11
21 Glendale 10
22 Salt Lake 9
23 Southeastern 8
24 Vincennes 7
24 Hagerstown 7
26 Hutchinson 6.5
27 Highland 6
28 Heartland 4
29 Bismarck State 3
29 Coffeyville 3
30 Lansing 3
31 Pratt 3
32 Garden City 3
34 State Fair 2
34 North Central Texas 2
35 Dodge City 2