Check out this past week's meet results, highlights, and coverage in Massachusetts from January 20th to 26th.
Featured Meets
Ocean Breeze High School Invitational
Ocean Breeze Track and Field Facility
Staten Island,
NY
Jan 25, 2020
Jan 26, 2020
5,755 Total Performances
(18 MA)
Photo Albums (2)
-
Ocean Breeze High School Invitational Day 1 by Derrick Dingle
-
Ocean Breeze High School Invitational Day 2 by Derrick Dingle
Videos (148)
-
High School Boys' 2 Mile Varsity Boys White Final 1
-
High School Boys' 800m Sophomore Boys Red Final 1 & 2
-
High School Boys' 800m Sophomore Boys Red Final 1 & 2
-
High School Boys' 800m Sophomore Boys Red Final 4
-
High School Boys' 800m Sophomore Boys Red Final 5
-
High School Boys' 800m Sophomore Boys Red Final 6
-
High School Boys' 800m Sophomore Boys White Final (all)
-
High School Boys' 800m Freshman Boys R & W Final (all)
-
High School Boys' 800m Varsity Boys Red Final 2
-
High School Boys' 800m Varsity Boys Red Final 3
Articles (1)
Elite Performances
Boys (8) | |||||
---|---|---|---|---|---|
Mile | F 2 6th | 4:23.12 | Steven Jackson | St. John's Prep | |
Mile | F 1 10th | 4:23.70 | Nick Valianti | Marshfield High School | |
Mile | F 2 16th | 4:26.42 | Drew Pesko | Marshfield High School | |
Mile | F 2 22nd | 4:27.69 | Nathan Lopez | St. John's Prep | |
Mile | F 3 29th | 4:29.37 | Connor Hughes | St. John's Prep | |
Mile | F 3 31st | 4:29.65 | Noah Mooney | St. John's Prep | |
3000m | F 1 9th | 9:06.12 | George Nikolakopoulos | St. John's Prep | |
2Mile | F 1 9th | 9:44.93 | George Nikolakopoulos | St. John's Prep |
MSTCA Coaches Invitational Large Schools
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 26, 2020
1,375 Total Performances
Photo Albums (1)
Articles (1)
Elite Performances
Girls (76) | |||||
---|---|---|---|---|---|
55m | F 1 1st | 7.27 | Madison Marsh | Shepherd Hill Regional High School | |
55m | p 1 1st | 7.39 | Madison Marsh | Shepherd Hill Regional High School | |
300m | F 13 1st | 40.13 | India Ingemi | Beverly High School | |
300m | F 13 2nd | 40.41 | Abby Comella | Wellesley High School | |
300m | F 13 3rd | 40.58 | Kerry Oconnor | Milford High School | |
300m | F 13 4th | 41.70 | Aleia Gisolfi-McCready | Lexington High School | |
300m | F 13 5th | 42.15 | Kayla Anaxe | Waltham High School | |
300m | F 11 6th | 42.43 | Kaytlin Encarnacao | Reading Memorial High School | |
300m | F 11 7th | 42.47 | Faith Lee | Central Catholic High School | |
300m | F 11 8th | 42.48 | Jillian Fenerty | Franklin High School | |
300m | F 12 9th | 42.95 | Rachel Arthur | Lincoln-Sudbury Regional High School | |
300m | F 12 10th | 42.97 | Delaney Mick | Hopkinton High School | |
300m | F 9 11th | 43.06 | Mari McBride | Lexington High School | |
300m | F 11 12th | 43.12 | Leithsa Dimanche | Billerica Memorial High School | |
300m | F 7 13th | 43.16 | Wonuola Ashaju | Fitchburg High School | |
300m | F 7 14th | 43.20 | Nicole Mcginty | Chelmsford High School | |
600m | F 7 1st | 1:35.14 | Nicole Anderson | Billerica Memorial High School | |
600m | F 7 2nd | 1:38.93 | Amyah Santana | Wachusett Regional High School | |
600m | F 6 3rd | 1:39.04 | Kiera Hurley | Shrewsbury Senior High School | |
600m | F 7 4th | 1:39.37 | Kaleigh Lane | Central Catholic High School | |
600m | F 7 5th | 1:39.40 | Lily Sheth | Lexington High School | |
600m | F 7 6th | 1:39.89 | Olivia Dias | Taunton High School | |
600m | F 7 7th | 1:40.21 | Katherine Keating | O'Bryant High School | |
600m | F 6 8th | 1:40.38 | Shelby DeGrenier | Beverly High School | |
600m | F 5 9th | 1:40.58 | Grace O'connell | Westford Academy | |
600m | F 4 10th | 1:40.89 | Charlotte Henning | Marshfield High School | |
600m | F 5 11th | 1:41.27 | Ava Lovuolo | Marshfield High School | |
600m | F 6 12th | 1:41.32 | Katherine Sullivan | North Andover High School | |
600m | F 5 13th | 1:41.61 | Elisabeth Hoerle | Belmont High School | |
600m | F 6 14th | 1:41.71 | Nicole Dunbury | Brockton High School | |
600m | F 3 15th | 1:41.86 | Brooke Findlay | Lincoln-Sudbury Regional High School | |
600m | F 3 16th | 1:41.98 | Libby Ranocha | Hingham High School | |
600m | F 4 17th | 1:42.43 | Lotti Mcleod | Newton South High School | |
1000m | F 4 1st | 2:56.38 | Sonja Nagle | Brookline High School | |
1000m | F 4 2nd | 2:57.86 | Emma Sullivan | Shepherd Hill Regional High School | |
1000m | F 4 3rd | 2:58.73 | Olivia Jones | Hopkinton High School | |
1000m | F 4 4th | 3:00.86 | Heidi Eberhardt | Beverly High School | |
1000m | F 4 5th | 3:01.80 | Iris Bergman | Concord Carlisle High School | |
1000m | F 4 6th | 3:02.93 | Julie Condon | Marshfield High School | |
1000m | F 4 7th | 3:03.42 | Deidra Anderson | Billerica Memorial High School | |
1000m | F 3 8th | 3:06.58 | Ciara Hume | Marshfield High School | |
1000m | F 4 9th | 3:06.63 | Ava Criniti | Lexington High School | |
1000m | F 3 10th | 3:06.64 | Aisling Callahan | North Andover High School | |
Mile | F 3 1st | 5:15.58 | Amelia Everett | Newton South High School | |
Mile | F 3 2nd | 5:17.18 | Kate Connolly | Natick High School | |
Mile | F 3 3rd | 5:18.15 | Pria Parker | Hingham High School | |
Mile | F 3 4th | 5:18.30 | Maggie Sczupak | Arlington High School | |
Mile | F 3 5th | 5:18.36 | Daphne Theiler | Sharon High School | |
Mile | F 3 6th | 5:18.72 | Molly Kiley | Andover High School | |
2Mile | F 2 1st | 11:27.27 | Nora Johnson | Concord Carlisle High School | |
2Mile | F 2 2nd | 11:38.39 | Sofia Lovuolo | Marshfield High School | |
2Mile | F 2 3rd | 11:45.78 | Callie DeDecko | Barnstable High School | |
2Mile | F 2 4th | 11:46.44 | Kelsey Seamans | Central Catholic High School | |
55H | F 1 1st | 8.50 | Jamie Chamberlain | Brookline High School | |
4x200m | F 8 1st | 1:46.00 | Brookline High School | ||
4x200m | F 8 2nd | 1:46.70 | Bridgewater Raynham Regional High School | ||
4x200m | F 8 3rd | 1:46.94 | Lexington High School | ||
4x200m | F 7 1st | 1:47.84 | Sharon High School | ||
4x200m | F 8 4th | 1:48.69 | Central Catholic High School | ||
4x200m | F 6 1st | 1:48.77 | Hingham High School | ||
4x200m | F 7 2nd | 1:48.96 | Wellesley High School | ||
4x400m | F 3 1st | 4:02.61 | Peabody | ||
4x400m | F 3 2nd | 4:05.83 | Shepherd Hill Regional High School | ||
4x400m | F 3 3rd | 4:06.34 | Wellesley High School | ||
4x400m | F 3 4th | 4:07.21 | Wachusett Regional High School | ||
4x400m | F 2 1st | 4:08.55 | Lexington High School | ||
4x400m | F 3 5th | 4:08.65 | Central Catholic High School | ||
4x400m | F 2 2nd | 4:10.55 | Taunton High School | ||
4x800m | F 2 1st | 9:36.21 | Boston Latin School | ||
4x800m | F 2 2nd | 9:38.28 | Billerica Memorial High School | ||
4x800m | F 2 3rd | 9:44.60 | Marshfield High School | ||
4x800m | F 1 4th | 9:53.22 | Concord Carlisle High School | ||
HJ | F 1 1st | 5-6.5 | Sarah Lavery | North Andover High School | |
LJ | F 5 3rd | 18-2 | Jada Johnson | Sharon High School | |
LJ | F 5 2nd | 18-2.25 | Jamie Chamberlain | Brookline High School | |
LJ | F 5 1st | 18-2.75 | Stephanie Simon | Chelsea High School | |
Boys (69) | |||||
55m | F 1 1st | 6.47 | Jerimil German | Lawrence High School | |
55m | F 1 1st | 6.47 | Tristen Howard | Medford High School | |
55m | p 4 1st | 6.60 | Jerimil German | Lawrence High School | |
300m | F 20 1st | 35.19 | Derek Chalmers | Wellesley High School | |
300m | F 21 2nd | 35.22 | Stephen Harris | Billerica Memorial High School | |
300m | F 20 3rd | 35.69 | Jeff Yang | Plymouth North High School | |
300m | F 21 4th | 35.81 | Isaiah Laguerre | Brockton High School | |
300m | F 20 5th | 35.91 | Jacob Kao | Acton-Boxborough High School | |
300m | F 19 6th | 36.07 | Evan Mills | Central Catholic High School | |
300m | F 18 7th | 36.12 | Shawn Carter | Boston College High School | |
300m | F 19 8th | 36.42 | Rodrigo Freitas | Billerica Memorial High School | |
600m | F 11 1st | 1:22.58 | Justin Levy | Newton South High School | |
600m | F 11 2nd | 1:22.96 | Clay Macdonald | Marshfield High School | |
600m | F 11 3rd | 1:23.54 | Myles Liss Riordan | Brookline High School | |
600m | F 11 4th | 1:23.96 | Raghav Kadambi | Newton North High School | |
600m | F 11 5th | 1:24.26 | Hayden Makarow | Haverhill High School | |
600m | F 11 6th | 1:24.30 | Matthew Chicko | North Andover High School | |
600m | F 7 7th | 1:25.17 | Camden Harrington | Franklin High School | |
600m | F 9 8th | 1:25.81 | Stephen Joseph | Lexington High School | |
600m | F 9 9th | 1:25.89 | Ben Giesser | Newton South High School | |
600m | F 4 10th | 1:26.68 | Nolan Mchugh | Wachusett Regional High School | |
1000m | F 5 1st | 2:29.54 | Shane Grant | Walpole High School | |
1000m | F 5 2nd | 2:32.77 | Jackson O'toole | Wellesley High School | |
1000m | F 4 3rd | 2:34.18 | Nicholas Calitri | Franklin High School | |
1000m | F 5 4th | 2:34.78 | Marko Kovacevic | Concord Carlisle High School | |
1000m | F 5 5th | 2:35.40 | Winston Thompson | Acton-Boxborough High School | |
1000m | F 5 6th | 2:35.50 | James Pothier | Central Catholic High School | |
1000m | F 4 7th | 2:35.73 | Antonio Craveiro | Peabody | |
1000m | F 4 8th | 2:35.84 | Ben Morris | Saint John's High School | |
1000m | F 5 9th | 2:36.18 | Jackson Wood | Beverly High School | |
1000m | F 5 10th | 2:36.73 | Juan Giron | Lowell High School | |
1000m | F 5 11th | 2:36.78 | Selvin Backert | Lexington High School | |
1000m | F 4 12th | 2:38.60 | Eero Helenius | Newton South High School | |
1000m | F 5 13th | 2:38.60 | Alex Ivanov | Newton North High School | |
1000m | F 5 14th | 2:38.70 | David Vandi | Lowell High School | |
1000m | F 5 15th | 2:39.25 | Christian Fuehr | Minnechaug Regional High School | |
1000m | F 4 16th | 2:39.34 | Benjamin Craven | Haverhill High School | |
Mile | F 4 1st | 4:25.35 | Zach Barry | Wellesley High School | |
Mile | F 4 2nd | 4:28.96 | William Chaffin | Concord Carlisle High School | |
Mile | F 4 3rd | 4:30.41 | Joseph Young | Boston Latin School | |
2Mile | F 3 1st | 9:30.32 | Micah Benson | Lexington High School | |
2Mile | F 3 2nd | 9:34.49 | Thomas Flanagan | Needham High School | |
2Mile | F 3 3rd | 9:35.27 | Alex Brown | Hopkinton High School | |
2Mile | F 3 4th | 9:39.61 | Matthew George | Natick High School | |
2Mile | F 3 5th | 9:43.68 | David Donahue | Wellesley High School | |
2Mile | F 3 6th | 9:44.99 | Kelvin Santana | Lowell High School | |
2Mile | F 3 7th | 9:45.10 | Tyler Sullivan | Walpole High School | |
2Mile | F 3 8th | 9:51.93 | Adrian Seeger | Brookline High School | |
55H | F 1 1st | 7.68 | Jordany Volquez | Lawrence High School | |
4x200m | F 9 1st | 1:31.58 | Billerica Memorial High School | ||
4x200m | F 9 2nd | 1:31.60 | Brockton High School | ||
4x200m | F 9 3rd | 1:31.77 | Methuen High School | ||
4x200m | F 8 1st | 1:32.26 | Shrewsbury Senior High School | ||
4x200m | F 3 1st | 1:32.46 | Plymouth North High School | ||
4x200m | F 9 4th | 1:32.68 | North Andover High School | ||
4x200m | F 6 1st | 1:32.70 | Acton-Boxborough High School | ||
4x200m | F 8 2nd | 1:33.30 | Lawrence High School | ||
4x200m | F 8 3rd | 1:33.71 | Haverhill High School | ||
4x200m | F 8 4th | 1:34.08 | Wellesley High School | ||
4x200m | F 7 1st | 1:34.19 | Cambridge Rindge and Latin High School | ||
4x200m | F 7 2nd | 1:34.22 | Central Catholic High School | ||
4x400m | F 3 1st | 3:28.89 | Boston College High School | ||
4x400m | F 3 2nd | 3:29.33 | Acton-Boxborough High School | ||
4x800m | F 2 1st | 8:07.12 | Wellesley High School | ||
4x800m | F 2 2nd | 8:10.52 | Acton-Boxborough High School | ||
4x800m | F 2 3rd | 8:12.74 | North Andover High School | ||
4x800m | F 2 4th | 8:15.73 | Lowell High School | ||
4x800m | F 2 5th | 8:17.03 | Belmont High School | ||
HJ | F 1 1st | 6-6 | John Lung | Acton-Boxborough High School |
PVIAC Meet #6
Smith College
Northampton,
MA
Jan 24, 2020
1,121 Total Performances
Elite Performances
Girls (3) | |||||
---|---|---|---|---|---|
55m | F 6 1st | 7.36 | Yulive Peralta | Putnam Vocational High School | |
600m | F 2 1st | 1:42.04 | Farrell Dawson | South Hadley High School | |
2Mile | F 1 1st | 11:30.47 | Sarah Ross | Agawam High School | |
Boys (3) | |||||
55m | F 6 1st | 6.61 | Jonas Clarke | South Hadley High School | |
600m | F 2 1st | 1:26.26 | Justin Kennedy | South Hadley High School | |
HJ | F 1 1st | 6-5 | Chris Johns | Longmeadow High School |
MSTCA Coaches Invitational Small Schools
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 25, 2020
816 Total Performances
Elite Performances
Girls (34) | |||||
---|---|---|---|---|---|
55m | p 4 1st | 7.36 | Monique Malcolm | Nauset Regional High School | |
300m | F 8 1st | 40.48 | Lauren Sablone | Austin Prep School | |
300m | F 8 2nd | 41.43 | Savannah Pineda | Gardner High School | |
300m | F 8 3rd | 41.49 | Monique Malcolm | Nauset Regional High School | |
300m | F 8 4th | 41.95 | Jayda Dillon | Milton High School | |
300m | F 5 5th | 42.19 | Gabriella Rausa | Littleton High School | |
300m | F 8 6th | 42.93 | Mia Luisi | Holliston High School | |
300m | F 7 7th | 43.23 | Colleen Caswell | Falmouth High School | |
600m | F 4 1st | 1:39.52 | Laura Mcbride | Oakmont Regional High School | |
600m | F 5 2nd | 1:39.54 | Lilly Digman | Murdock High School | |
600m | F 5 3rd | 1:39.86 | A Isabela | Amherst-Pelham Regional High School | |
600m | F 5 4th | 1:40.40 | Amber Lattuca | Bishop Stang High School | |
600m | F 5 5th | 1:41.29 | Emilia Tutun | Weston High School | |
600m | F 4 6th | 1:41.71 | Olivia Tomlin | Medfield High School | |
600m | F 2 7th | 1:42.08 | Marielle Goganian | Dover Sherborn Regional High School | |
600m | F 5 8th | 1:42.37 | Rosemarie O'Riorden | Nashoba Regional High School | |
600m | F 3 9th | 1:42.83 | Mia Luisi | Holliston High School | |
600m | F 4 10th | 1:42.94 | Rebecca Pranga | Nauset Regional High School | |
600m | F 4 11th | 1:42.97 | Haley Murphy | Danvers High School | |
1000m | F 2 1st | 3:00.84 | Mia Cromwell | Manchester Essex Reg. High School | |
1000m | F 2 2nd | 3:01.04 | Isabella Pietrasiewicz | Norton High School | |
1000m | F 2 3rd | 3:02.11 | Isabelle Nobili | Nauset Regional High School | |
2Mile | F 2 1st | 11:18.08 | Jen Coseno | Sutton High School | |
2Mile | F 2 2nd | 11:18.17 | Mary Yount | Northampton High School | |
2Mile | F 2 3rd | 11:23.55 | Abigale Farrell | Nauset Regional High School | |
2Mile | F 2 4th | 11:27.42 | Ali Gillooly | Nashoba Regional High School | |
2Mile | F 2 5th | 11:28.45 | Lauren Long | Lunenburg High School | |
2Mile | F 2 6th | 11:41.47 | Sydney Adams | Groton Dunstable Regional High School | |
55H | F 1 1st | 8.32 | Ella Grey | Plymouth South High School | |
55H | p 1 1st | 8.34 | Ella Grey | Plymouth South High School | |
4x200m | F 4 1st | 1:49.39 | Austin Prep School | ||
HJ | F 1 1st | 5-4 | Rudecia Bernard | Dedham High School | |
HJ | F 1 2nd | 5-4 | Samantha Schoenberg | Bromfield School | |
HJ | F 1 3rd | 5-4 | Emma Phelps | Westborough High School | |
Boys (24) | |||||
55m | F 1 1st | 6.61 | Luke Chapman | Pembroke High School | |
55m | F 1 2nd | 6.62 | Zack Fisher | Carver High School | |
300m | F 6 1st | 35.70 | Godot Gaskins | Marblehead High School | |
300m | F 11 2nd | 35.78 | Zack Fisher | Carver High School | |
300m | F 11 3rd | 35.79 | Matthew Long | Ashland High School | |
300m | F 11 4th | 35.91 | Junior Pontes Da Veiga | Amherst-Pelham Regional High School | |
300m | F 10 5th | 36.59 | Najique Henry | Swampscott High School | |
300m | F 10 6th | 36.59 | Solomon King | Norwood High School | |
300m | F 10 7th | 36.60 | Marvell Nichollson | Falmouth High School | |
300m | F 4 8th | 36.62 | Reed Cherry | Littleton High School | |
600m | F 6 1st | 1:23.72 | Peter Diebold | Weston High School | |
600m | F 6 2nd | 1:25.02 | Timothy Barry | Westborough High School | |
600m | F 4 3rd | 1:25.54 | Paul Wisnaskas | Norton High School | |
600m | F 6 4th | 1:26.61 | Connor Lehman | Weston High School | |
1000m | F 3 1st | 2:33.51 | Benjamin Howe | Northampton High School | |
1000m | F 3 2nd | 2:33.80 | Dana Maloney | Ayer-Shirley High School | |
1000m | F 3 3rd | 2:33.99 | Simon Laclair | Northampton High School | |
Mile | F 2 1st | 4:26.96 | Will Kenney | Manchester Essex Reg. High School | |
Mile | F 2 2nd | 4:30.08 | Peter Burke | Marthas Vineyard Regional High School | |
2Mile | F 2 1st | 9:30.68 | Sean Kay | Arlington Catholic High School | |
2Mile | F 2 2nd | 9:33.32 | Tobias L'esperance | Northampton High School | |
2Mile | F 2 3rd | 9:42.63 | Freddy Collins | Nashoba Regional High School | |
4x200m | F 5 1st | 1:33.67 | Nashoba Regional High School | ||
S | F 3 1st | 56-5.5 | Joe Rivers | Lunenburg High School |
Patriot League Meet 5
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 22, 2020
996 Total Performances
Elite Performances
Girls (2) | |||||
---|---|---|---|---|---|
600m | F 1 1st | 1:39.40 | Lind Stadtlander | Hingham High School | |
1000m | F 1 1st | 3:08.20 | Pria Parker | Hingham High School | |
Boys (2) | |||||
300m | F 1 1st | 36.29 | Jeff Yang | Plymouth North High School | |
600m | F 1 1st | 1:26.63 | Chris Tilton | Silver Lake Regional High School |
More Meets
Hockomock League #4
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 24, 2020
908 Total Performances
Elite Performances
Girls (8) | |||||
---|---|---|---|---|---|
300m | F 1 1st | 41.54 | Lily Wetherbee | North Attleboro High School | |
300m | F 1 2nd | 41.89 | Sarah Flanagan | Milford High School | |
300m | F 1 3rd | 43.04 | Cassondra Stuger | Attleboro High School | |
600m | F 1 1st | 1:39.39 | Kerry Oconnor | Milford High School | |
4x200m | F 1 1st | 1:49.05 | Milford High School | ||
HJ | F 1 2nd | 5-4 | Olivia Etienvre | North Attleboro High School | |
HJ | F 1 1st | 5-8 | Jada Johnson | Sharon High School | |
LJ | F 1 1st | 18-0 | Jada Johnson | Sharon High School | |
Boys (5) | |||||
600m | F 1 1st | 1:24.53 | Nathaniel Peters | Stoughton High School | |
600m | F 1 2nd | 1:25.65 | Anthony Ghalbouni | Milford High School | |
55H | F 1 1st | 7.72 | David Peters | Stoughton High School | |
HJ | F 1 2nd | 6-6 | Andrew Williams | Mansfield High School | |
HJ | F 1 1st | 6-8 | Elisha Teneus-claude | Stoughton High School |
New Balance Indoor Grand Prix
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 26, 2020
46 Total Performances
(19 MA)
Articles (1)
Elite Performances
Girls (13) | |||||
---|---|---|---|---|---|
1500m | F 1 2nd | 4:30.28 | Lucy Jenks | Newton South High School | |
1500m | F 1 5th | 4:36.16 | Schuyler Gooley | Hopkinton High School | |
1500m | F 1 7th | 4:37.11 | Carmel Fitzgibbon | Weston High School | |
1500m | F 1 8th | 4:38.31 | Tessa Mcclain | Bromfield School | |
1500m | F 1 9th | 4:39.21 | Bethany Steiner | Millis High School | |
Mile | F 1 1st | 4:47.83 | Lucy Jenks | Newton South High School | |
Mile | F 1 5th | 4:56.30 | Schuyler Gooley | Hopkinton High School | |
Mile | F 1 6th | 4:57.27 | Carmel Fitzgibbon | Weston High School | |
Mile | F 1 7th | 4:57.75 | Tessa Mcclain | Bromfield School | |
Mile | F 1 10th | 4:59.22 | Bethany Steiner | Millis High School | |
SMR | F 1 2nd | 4:13.76 | Tewksbury Memorial High School | ||
SMR | F 1 4th | 4:16.40 | North Andover High School | ||
SMR | F 1 5th | 4:19.78 | Woburn High School | ||
Boys (6) | |||||
Mile | F 1 4th | 4:17.34 | Alex Fleury | Phillips Academy Andover | |
Mile | F 1 8th | 4:21.64 | Tyler Brogan | Franklin High School | |
Mile | F 1 9th | 4:22.50 | Mike Griffin | King Philip Regional High School | |
Mile | F 1 12th | 4:26.32 | Marcus Reilly | Edge Elite Track Club | |
SMR | F 1 1st | 3:33.33 | Lexington High School | ||
SMR | F 1 3rd | 3:35.57 | Newton North High School |
Middlesex League Meet #5
Boston University Track and Tennis Center
Boston,
MA
Jan 25, 2020
740 Total Performances
Elite Performances
Girls (4) | |||||
---|---|---|---|---|---|
300m | F 6 1st | 42.42 | Grace Hanafin | Burlington High School | |
600m | F 1 1st | 1:42.23 | Aleia Gisolfi-McCready | Lexington High School | |
600m | F 5 1st | 1:42.23 | Liana Bazzarella | Woburn High School | |
LJ | F 1 1st | 19-3 | Brooklyn Manna | Woburn High School | |
Boys (8) | |||||
300m | F 5 1st | 36.22 | Andre Klimkiewicz | Woburn High School | |
600m | F 1 1st | 1:25.04 | Stephen Joseph | Lexington High School | |
600m | F 1 2nd | 1:25.78 | Selvin Backert | Lexington High School | |
600m | F 1 3rd | 1:25.82 | Andrew Mcgovern | Lexington High School | |
600m | F 6 1st | 1:26.43 | Bradley Diaz | Wakefield Memorial High School | |
600m | F 5 1st | 1:26.49 | Adam Canario | Woburn High School | |
1000m | F 1 1st | 2:37.74 | Evan Eberle | Lexington High School | |
Mile | F 1 1st | 4:29.44 | Micah Benson | Lexington High School |
Tri-County League Indoor Meet #6
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 21, 2020
593 Total Performances
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
600m | F 1 1st | 1:42.16 | Lauren Sablone | Austin Prep School | |
Boys (2) | |||||
300m | F 8 1st | 36.22 | Isaiah Laguerre | Brockton High School | |
1000m | F 3 1st | 2:38.19 | Steven Jackson | St. John's Prep |
Mid Wach Dual Meets #3
TBA
,
MA
Jan 22, 2020
386 Total Performances
Elite Performances
Boys (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
S | F 2 1st | 53-7.75 | Joe Rivers | Lunenburg High School |
BULLIS CHAMPION SPEED INVITATIONAL
The Armory Track & Field Center
New York,
NY
Jan 25, 2020
655 Total Performances
(0 MA)
Elite Performances
No elite performances.
Dual Valley Conference League Championships
Northbridge HS Indoor Track
Northbridge,
MA
Jan 23, 2020
259 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
EAC & MAC Championship
Wheaton College Indoor Track
Norton,
MA
Jan 21, 2020
243 Total Performances
Elite Performances
No elite performances.
NEPSTA All-Comers Meet HS
Andover High School
Andover,
MA
Jan 25, 2020
259 Total Performances
(207 MA)
Elite Performances
Girls (1) | |||||
---|---|---|---|---|---|
55m | F 1 1st | 7.31 | Kianne Benjamin | Governor's Academy | |
Boys (1) | |||||
300m | F 1 1st | 36.22 | Olisa Tasie-amadi | Northfield Mount Hermon |
BU John Thomas Terrier Classic
Boston University Track and Tennis Center
Boston,
MA
Jan 24, 2020
Jan 25, 2020
27 Total Performances
(3 MA)
Videos (1)
Articles (1)
Elite Performances
Girls (2) | |||||
---|---|---|---|---|---|
800m | F 1 11th | 2:08.01 | Makayla Paige | Tewksbury Memorial High School | |
5000m | F 2 39th | 17:58.67 | Kylie Oblak | Lincoln-Sudbury Regional High School | |
Boys (1) | |||||
Mile | F 9 74th | 4:19.34 | James Donahue | Belmont Hill School |
Bay State Conference #5
Reggie Lewis Track and Athletic Center
Boston,
MA
Jan 23, 2020
Elite Performances
No elite performances.
Newton North JV #2
Newton North
Newton,
MA
Jan 22, 2020
Elite Performances
No elite performances.
Paul Davey JV Meet
Wheaton College Indoor Track
Norton,
MA
Jan 20, 2020
Elite Performances
No elite performances.